You are currently viewing Jak wybrać odpowiedni UPS?

Jak wybrać odpowiedni UPS?

Co jest niezbędne, aby firma mogła prawidłowo funkcjonować? Z pewnością takich elementów można wymienić wiele. Są jednak pewne podstawowe i uniwersalne kwestie, które dotyczą niemal każdej organizacji. Niezależnie od wielkości i charakteru prowadzonej działalności, niezależnie do branży, w każdej firmie korzysta się z urządzeń, a często całych systemów elektronicznych i elektrycznych. Bez nich trudno wyobrazić sobie prowadzenie jakiejkolwiek działalności. A skoro wyposażamy firmy w drogie urządzenia, komputery, powinno nam zależeć na ich odpowiedniej ochronie i zabezpieczeniu. W końcu od tego będzie zależeć też bezpieczeństwo naszej pracy i procesów. A nagła przerwa w dostawie prądu, to nie tylko bezpowrotnie stracone dane, brak możliwości pracy, świadczenia usług, lecz także poważne ryzyko uszkodzeń.

W dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam jak możecie i powinniście zabezpieczyć swoją firmową sieć przy pomoc zasilania awaryjnego. Czym jest UPS? Jakie ma zastosowanie? Podpowiemy Wam też na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego UPS-a do swojej firmy. Zapraszamy!

Co to jest UPS?

UPS to skrót wprost oznaczający Uninterruptible Power Supply, a w polskim tłumaczeniu to po prostu bezprzerwowy zasilacz, określany częściej jako zasilacz awaryjny. UPS to urządzenie wyposażone w akumulator gromadzący energię elektryczną, która jest przekazywana do urządzeń podłączonych, w przypadku pojawienia się awarii lub przerwie w dostawie zasilania. Ma zastosowanie głównie prewencyjne, chroniące urządzenia przed zakłóceniami w dostawie energii. Znacie z pewnością powiedzenie, że lepiej dmuchać na zimne. W prowadzeniu biznesu ma ono głębsze znaczenie. Niektórych problemów bowiem nie da się odkręcić. Mają nieodwracalne i poważne konsekwencje, do których po prostu nie można dopuścić. Dlatego też wyprzedzenie ich, zniwelowanie ryzyka ich wystąpienia nie jest już nawet kwestią dobrej praktyki, a jedynym słusznym rozwiązaniem i odpowiedzialnością. Trzeba być przygotowanym z góry na pewne ewentualności, w tym utratę prądu, która paradoksalnie nie zdarza się tak rzadko, jak mogłoby się wydawać. Takie zadanie ma właśnie zasilanie awaryjne.

UPS to urządzenie, w którego skład wchodzi klasyczny zasilacz sieciowy wraz z szeregiem bezpieczników i filtrów antyprzepięciowych, a także wydajny akumulator. Jego pojemność zależna jest od jego rodzaju, natomiast bez względu na ilość posiadanych Wh, będziesz mieć gwarancję, że w przypadku utraty prądu, działanie urządzeń podłączonych do zasilacza awaryjnego nie zostanie nagle przerwane. Jakie zastosowanie ma UPS? W razie wspomnianej awarii w dostawie prądu, pozwoli Ci na spokojne zapisanie swojej pracy, bezpieczne wyłączenie komputera, a jeśli jest taka potrzeba – umożliwi dalszą pracę nawet przez kilka kolejnych godzin. Podobnie w przypadku serwerowni – odpowiednio dobrany zestaw UPS-ów będzie w stanie podtrzymywać działanie całego systemu do momentu wyeliminowania awarii i przywrócenia prądu. Co więcej, w dobrej klasy modelach zasilaczy awaryjnych montowane są zaawansowane układy zabezpieczeń, które mogą na bieżąco filtrować prąd wytwarzany przez generator. Dzięki temu do odbiorników końcowych trafia czysta sinusoida, eliminując tym samym ryzyko uszkodzenia podłączonych do UPS urządzeń.

Rodzaje UPS

Na rynku dostępne są różne rodzaje UPS-ów. Ich wybór będzie uzależniony od indywidualnych potrzeb i czynników, dlatego teraz opowiemy krótko o najpopularniejszych rodzajach, a w dalszej części tekstu podpowiemy jak wybrać ten właściwy zasilacz.

Rozróżniamy 3 podstawowe rodzaje UPS:

  • zasilacze UPS VFI on-line
  • zasilacze UPS VFD off-line
  • zasilacze UPS VI line interactive

Zasilacze awaryjne on-line z tzw. podwójną konwersją, zapewniają kompleksową ochronę oraz generują idealne napięcie wyjściowe. Świetnie sprawdzają się w najwrażliwszych odbiornikach. To najdroższy rodzaj UPS. Płacimy tu jednak za jakość – ma dobre parametry, gwarantuje pracę ciągłą, krótki czas reakcji i jest odporny na zakłócenia napięcia wejściowego. Zasilacz UPS on-line polecany jest wszędzie tam, gdzie niezbędna jest wysoka jakość napięcia zasilającego i nie ma mowy o nawet chwilowej przerwie w jego dostawie, czyli w szpitalach, przemyśle, DATA CENTER itd.

Zasilacze awaryjne off-line mają na celu zapewnić podstawową ochronę przy awarii prądu. System monitoruje napięcie wejściowe i dopiero w przypadku wykrycia spadku, przełącza się na pracę bateryjną. Czas przełączenia w przypadku tych UPS-ów wynosi od 2 do 10ms, co jest pewnego rodzaju opóźnieniem, które może mieć znaczenie w określonych sytuacjach. UPSy tego typu nie posiadają regulacji, przez co napięcie podawane odbiornikom jest takie samo. To zasilacz, który dobrze sprawdzi się w niewielkim biurze, domu i w miejscach gdzie nie ma urządzeń o znaczeniu krytycznym. Podobnie jest w przypadku zasilacz UPS line interactive, główna różnica polega na tym, że posiada on regulator poziomu napięcia wejściowego, przez co jest ono niezależne od napięcia występującego w sieci. Różni się też czas przełączenia. W tym przypadku wynosi 2-4 ms, a przełączenie z pracy bateryjnej na sieciową odbywa się bezprzerwowo.

Jak dobrać odpowiedni UPS do firmy?

Zanim jeszcze zaczniesz szukać odpowiedniego zasilacza awaryjnego do firmy, powinieneś dobrze określić swoje potrzeby. To ważne nie tylko, aby wybrać UPS pod własne, indywidualne warunki i środowisko, ale też wybrać odpowiedni rodzaj sprzętu. Dlatego też warto na samym wstępie policzyć (zsumować) moc wszystkich urządzeń, które mają być podłączone do UPS-a i które muszą działać w przypadku awarii. Na tej podstawie łatwiej będzie dobrać odpowiedni model zasilacza. Warto przy tym pamiętać o pozostawieniu ok 30% zapasu, co będzie miało bezpośredni na wydłużenie czasu działania urządzeń i będzie dodatkową „poduszką bezpieczeństwa”. Na pewno nie ma co sugerować się wyglądem. W praktyce nie ma on żadnego znaczenia.

Przy wyborze UPS warto jednak zwrócić uwagę na:

  • moc zasilacza,
  • rodzaj UPS,
  • czas przełączania,
  • kształt napięcia wyjściowego,
  • czas pracy na akumulatorach,
  • obecność złącza komunikacyjnego,
  • panel kontrolny, liczba i typy gniazd,
  • dodatkowe filtry,
  • czas trwania gwarancji.

Jeśli chodzi o moc, czyli najważniejszy parametr na który warto zwrócić uwagę, jest podawana na dwa sposoby. Jako moc czynna w watach (W), oraz moc pozorną w voltoamperach (VA). Tak jak wspomnieliśmy wyżej – aby dobrać moc UPS, konieczne jest ustalić jakiej mocy potrzebujemy u siebie w firmie. Warto pamiętać, że jeśli zależy nam na dobrej ochronie, powinniśmy zwrócić uwagę także na czas przełączenia UPS. Im czas ten jest krótszy, tym lepiej. Optymalna wartość powinna mieścić się w przedziale od 3 do 6 ms. Z drugiej strony są instytucje i urządzenia, które nie mogą posiadać jakiejkolwiek zwłoki w przełączaniu – dlatego w takim przypadku kluczowe będzie dobranie odpowiedniego rodzaju zasilacza (UPS on-line). Trzecim z tych najważniejszych parametrów jest czas pracy na akumulatorze. W końcu głównym zadaniem UPS-a jest podtrzymywanie pracy podłączonych urządzeń w czasie przerwy w dostawie prądu. Ten czas będzie ograniczony i różny w zależności od sprzętu.

UPS blacktec z serii BT RT 11, o mocy od 1KVA /1kW do 10KVA/10KW są wyposażone w skalowalna ładowarkę w zakresie 2-8A lub nawet 12A. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość zastosowania większej ilości modułów bateryjnych bez obawy ze UPS ich nie naładuje lub będzie trwało to kilkadziesiąt godzin. Odpowiedni prąd ładowania jest ważnym elementem wydłużającym żywotność akumulatorów, a zarazem jest to element często uszkadzany poprzez niewłaściwy dobór akumulatorów pod możliwości ładowarki zamontowanej w UPS (standardowo w UPS-ach jest 1 lub maksymalnie 2A).

Kolejna kwestia, na którą polecamy zwrócić większą uwagę jest okres gwarancji i możliwość wymiany akumulatorów. Tu obowiązują prosta zasada – im dłuższy okres gwarancyjny tym lepiej. Ważne też od kiedy liczona jest gwarancja i czy dotyczy ona także akumulatorów. Skoro już przy akumulatorach jesteśmy – dobrze byłoby gdyby była możliwość ich swobodnej wymiany. Ogniwa zamontowane w zasilaczu ulegają zużyciu zwykle po około 500 cyklach ładowania, czyli należy je wymienić co 3-5 lat. Już na etapie zakupu warto wziąć pod uwagę także kwestię ewentualnego serwisu. Nawet najlepszy sprzęt czasem wymaga prac naprawczych i renowacyjnych. Dobrze, aby firma, od której kupujemy sprzęt, miała w swoich usługach także działania serwisowe.

Całe szczęście w przypadku zasilaczy awaryjnych AL Projekt nie tylko otrzymujecie sprawdzony produkt w postaci UPS-ów marki blacktec, możecie liczyć na profesjonalne doradztwo i pomoc w wyborze konkretnego modelu, ale macie też możliwość skorzystania z serwisu. Dlatego polecamy zapoznać się z naszą ofertą, a w przypadku pytań, konkretnego zapotrzebowania, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami.