You are currently viewing Szafy RACK – czym są i jakie mają zastosowanie?

Szafy RACK – czym są i jakie mają zastosowanie?

Realizując projekty IT, teleinformatyczne, tworząc serwerownię, czy rozbudowaną instalację elektryczną w firmie, na pewnym etapie spotkacie się z pojęciem szaf RACK. Zanim to nastąpi, dobrze będzie dowiedzieć się o nich nieco więcej, poznać zastosowanie, najważniejsze informacje i wskazówki. Mimo, że ten temat może wydawać się niektórym pozornie błahy, ma ogromne znaczenie. Głównie dlatego, że szafy RACK są jednym z podstawowych elementów wyposażenia, dzięki któremu możliwe jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętu, instalacji oraz dużo łatwiej utrzymać porządek w okablowaniu. Czym dokładniej są szafy RACK? Jakie mają zastosowanie i znaczenie? O czym warto pamiętać wybierając je do swojej firmy? Zachęcamy do lektury naszego wpisu, w którym przybliżymy Wam ten temat!

Szafy RACK – czym są i do czego służą?

Co ciekawe, pierwsze szafy teleinformatyczne pojawiły się w branży kolejowej i telekomunikacyjnej. Jak to często bywa, potrzeba stała się matką wynalazku. Nowe technologie, coraz bardziej zaawansowane i nowoczesne rozwiązania potrzebowały mnóstwa energii elektrycznej, a co za tym idzie coraz większej liczby kabli i sprzętu. Niezliczone metry okablowania, plątające się w najróżniejszych miejscach, stawały się coraz większym problemem, który z czasem tylko nabierał na sile i trudno było go ignorować. W pewnym momencie konieczne było znalezienie rozwiązania, które pomoże zapanować nad tym chaosem, usystematyzować i ograniczyć ich ilość. Ta właśnie potrzeba była impulsem do wprowadzenia szaf przekaźnikowych, które pojawiły się już w 1911 roku, a 10 lat później wprowadzono do użytku szafy 19-calowe. Za podstawową jednostkę powierzchni uznano 1¾ cala, czyli 44,45 mm. Pierwsze szafy 19-calowe miały służyć do sortowania i klasyfikacji przewodów teleinformatycznych w centralach telefonicznych, a dalszy, dynamiczny rozwój komputerów, technologii doprowadził do tworzenia szaf RACK w dzisiejszej formie.

Szafy RACK często są nazywane też szafami teleinformatycznymi, szafami IT, czy też szafami serwerowymi, co ma bezpośredni związek z ich przeznaczeniem i funkcją. Mówiąc ogólnie, jest to szeroka grupa produktów z sektora obudów elektronicznych, opartych na konstrukcji stelażowej. To urządzenia przemysłowe, wykorzystywane do organizacji przestrzeni dla sprzętu IT i nie tylko. Określenie RACK wskazuje od razu na bardzo charakterystyczny typ obudowy – z systemem mocowania składającym się z dwóch lub trzech par belek rackowych. Śmiało można powiedzieć, że to niezbędnik każdej serwerowni, centra danych i dużej części firm. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z rozbudowaną instalacją elektryczną. Głównie dlatego, że umożliwiają utrzymać porządek w całym okablowaniu. Służą do przechowywania serwerów, urządzeń sieciowych, generatorów zasilania UPS, switchów, zapewniając bezpieczeństwo i stabilne funkcjonowanie sprzętu. Niezależnie czy mówimy o dużej firmie, sklepie internetowym, studiu nagraniowym, czy zakładzie energetycznym. 

Korzysta się z nich w przemyśle, instytucjach państwowych, laboratoriach, uczelniach czy centrach monitoringu. Co ciekawe, coraz częściej można spotkać je także w domach, u prywatnych użytkowników. Zwłaszcza tam, gdzie w domowej sieci pojawia się system kamer bezpieczeństwa, dużo okablowania, albo gdy po prostu zależy nam na zabezpieczeniu i ochronie cennych sprzętów teleinformatycznych przed najmłodszymi domownikami, przed zwierzętami itd. Dla wielu osób funkcja ochronna jest równie ważna co kwestia wizualna i estetyczna (szafy pomagają w uporządkowaniu nadmiaru urządzeń i kabli). Co jeszcze warto wiedzieć o szafach RACK?

Rodzaje szaf RACK?

Jeśli chodzi o szafy RACK, wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje: wiszące i stojące. Szafa RACK wisząca, jak podpowiada już sama nazwa – przystosowana jest do tego, by była zamontowana na ścianie. To rozwiązanie, które umożliwia jeszcze lepsze wykorzystanie przestrzeni, bez zabierania cennego miejsca. Wiszące szaf RACK tworzy się często z myślą o urządzeniach przeznaczonych do monitoringu lub niewielkich sprzętów sieciowych. Ich obciążenie maksymalne wynosi najczęściej do 60 kg. Wiszące szafy dzielimy na dwie kategorie: jednosekcyjne i dwusekcyjne. Jednosekcyjna zapewnia dostęp tylko z jednej strony konstrukcji, natomiast modele z dwoma sekcjami umożliwiają dostęp od przodu i od tyłu. A stojąca szafa RACK? Jak można się domyślić jest w wersji stojącej, ale dzięki zainstalowanym kółkom, można ją łatwo przemieszczać. Co ważne, jej obciążenie maksymalne jest znacznie większe od wersji wiszącej. W sprzedaży są modele, które mogą pomieścić urządzenia o wadze do 1000 kg, są też w wersji szklanej, jak również perforowane.

Standardy i wymiary szaf RACK

Szafy serwerowe i inne typy szaf RACK muszą obligatoryjnie spełniać standardy konstrukcyjne, określone normą EIA-310-D. Ich parametry są zestandaryzowane. Kolory również – na rynku dostępne są dwa – czarny oraz jasnoszary. Szafy RACK najczęściej wykonywane są z blachy stalowej i muszą zostać wyposażone w sprawny system wentylacyjny, którego głównym elementem są perforowane drzwi lub panele wentylacyjne (system chłodzenia może być zamknięty, wówczas określa się go jako InRack). 

Mocowanie szafy RACK wymaga zastosowania specjalistycznego osprzętu, w skład którego wchodzą między innymi profile, szyny, prowadnice czy przepusty kablowe. Ustawiane są w naprzemiennych rzędach (przód i tył), bokami do siebie. W szafie montuje się najpierw komponenty aktywne sieci, a potem pasywne.

Najważniejszymi standardami EIA są wysokość oraz szerokość szafy. Standardowa szerokość montażowa szaf RACK to 19”, czyli tak jak wspomnieliśmy wyżej – 48.26 centymetrów. To maksymalny rozstaw belek rackowych (na rynku dostępne są też urządzenia, których szerokość montażowa wynosi 10” lub 24”, jednak spotyka się znacznie rzadziej). To co jest zdecydowanie warte zapamiętania, szafy RACK to systemy modułowe. Oznacza to, że jest możliwość ich komponowania z kilku jednostek, a dzięki temu łatwiej dostosować je pod indywidualne potrzeby firm. Wysokość montażową (wewnętrzną) modułu i całej szafy podaje się w jednostkach długości U, wykorzystywanych w przemyśle komputerowym i elektronicznym. Ilość unitów określa ilość slotów, które zmieszczą się w pojedynczym module. Standardowe wysokości szaf to 12U – 47U. Innym, równie ważnym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę jest głębokość szafy. Warto pamiętać o rozróżnieniu na głębokość gabarytową oraz montażową – wartość pierwszego parametru określa na jakiej głębokości będzie możliwe zamontowanie szafy. Aby obliczyć głębokość montażową trzeba zazwyczaj odjąć 15-20 cm od głębokości gabarytowej.

Co jeszcze warto wiedzieć? Szafy RACK, które posiadają drzwiczki zamykane na klucz zabezpieczają przechowywane w nim sprzęty przed dostępem osób niepowołanych. Drzwi perforowane zapewniają odpowiednią wentylację jako dodatek do klimatyzacji w serwerowni, w którym się ona znajduje. Tylne drzwiczki umożliwiają swobodne odprowadzanie kabli oraz wygodny dostęp do portów a szyny w niektórych modelach pozwalają na swobodne wysuwanie sprzętów za każdym razem, gdy zachodzi taka potrzeba. Tego rodzaju detali i szczegółów, które warto znać i uwzględnić przy wyborze szafy IT w firmie jest więcej. Dlatego też warto skorzystać z dodatkowego wsparcia, najlepiej jeszcze przed zakupem.

Szafa RACK w Twojej firmie!

Aby z powodzeniem korzystać z szafy RACK w firmie konieczna jest praktyczna wiedza i dobra znajomość tematu. Tylko to zapewni możliwość efektywnego zarządzania przestrzenią i dobór najlepszego rozwiązania pod indywidualne potrzeby. Rynek podąża za rozwojem technologii, zmieniającymi się potrzebami firm, a co za tym idzie – pojawiają się modyfikacje oraz dodatkowe akcesoria. To z jednej strony daje większe możliwości w tworzeniu jeszcze lepszych rozwiązań, a z drugiej strony staje się jeszcze większym wyzwaniem. Jedno pozostaje w tym wszystkim niezmienne. Dzięki szafom RACK zyskujecie pełne zabezpieczenie sprzętu, instalacji oraz szeroką funkcjonalność. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z produktem od sprawdzonego producenta, gwarantującego najwyższą jakość. Tak jak w przypadku marki blacktec.

Jeśli planujecie wykorzystać szafy RACK w swojej firmie lub domu, zachęcamy do kontaktu z AL Projekt. Zapewniamy kompleksową pomoc, od etapu planowania, analizy, pod sprawne i profesjonalne wdrożenia.

Zapraszamy!