Zasilacze awaryjne z każdym rokiem zyskują na popularności. Możemy to potwierdzić z doświadczenia. Zwiększa się też świadomość firm i użytkowników prywatnych jeśli chodzi o korzyści jakie daje. Coraz rzadziej trzeba namawiać do UPS, choć nadal zdarzają się osoby, którzy patrzą na kwestię bezpieczeństwa energetycznego po macoszemu. Dotyczy to tak samo użytkowników biznesowych, jak i prywatnych. Dotyczy serwerowni i instalacji ogrzewania. Tymczasem w obu przypadkach, posiadając awaryjny zasilacz UPS, możesz uchronić się przed awariami i poważnymi konsekwencjami. W dzisiejszym wpisie podsumowaliśmy kilka najważniejszych informacji, które Wam w tym pomogą. Podpowiemy też na co warto zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza i podzielimy się praktycznymi wskazówkami. Zapraszamy!
Zasilanie awaryjne w domu
Przyjęła się opinia, że zasilanie awaryjne wykorzystywane jest częściej w firmach, zakładach produkcyjnych, dużych obiektach i miejscach, które nie mogą sobie pozwolić na utratę prądu, niż w prywatnych domach. Nie jest to jednak sztywną zasadą. Są firmy, które jeszcze się nie zdecydowały na takie zabezpieczenie i są domy, w których UPS funkcjonuje z powodzeniem od wielu lat. Nie ma co generalizować, można jednak otwarcie powiedzieć, że świadomość na temat zasilania awaryjnego rośnie z roku na rok. Zakładamy, że Was też, nie musimy szczególnie do niego namawiać, a jeśli tak, zajrzyjcie do tego wpisu. A teraz skupmy się na tym jak wybrać odpowiednie urządzenie i na co warto zwrócić uwagę.
Na rynku występuje wiele modeli zasilaczy awaryjnych do pieca. Dobierając najlepszy UPS do pieca gazowego na ekogroszek, czy do kominka warto w pierwszej kolejności sprawdzić w dokumentacji ile energii elektrycznej taki piec pobiera. Do niej należy dodać szczytowy pobór innych urządzeń grzewczych wchodzących w skład całej instalacji cieplnej, w tym także zewnętrznych pomp. Ważne będzie też sprawdzić jak długo praca urządzeń instalacji grzewczej ma być podtrzymywana po zaniku napięcia z sieci energetycznej. Ten parametr będzie uzależniony od konkretnego modelu zasilacza. Maksymalny pobór mocy elektrycznej w przypadku kotłów wiszących jak np. kocioł gazowy kondensacyjny wynosi zwykle do 150 W. Dlatego też urządzenie o mocy 300 W często okazuje się wystarczające aby zapewnić odpowiednią ochronę. Kocioł stojący z większym zasobnikiem CWU i potrzebną do niego instalacją pomp będzie dysponował zdecydowanie większą mocą, a to oznacza, że zasilacz w takim przypadku powinien być zdecydowanie mocniejszy.
Niektóre urządzenia, jak np. piece gazowe czy wentylatory, wyposażone są w detekcję fazy oraz muszą być zasilane prądem o czystym przebiegu sinusoidalnym. Dlatego ważne jest, by zasilacz awaryjny, do którego zostaną one podłączone posiadał stałą fazę, czyli nie zamieniał miejscami zacisku neutralnego „N” z fazowym „L” w gnieździe wyjściowym i to niezależnie czy pracuje z sieci 230V czy akumulatora 12V. Dodatkowo taki zasilacz musi generować czysty przebieg sinusoidalny prądu na wyjściu. Jeśli zatem posiadasz w domu urządzenie, do którego należy podłączyć zasilacz awaryjny ze stałą fazą i generujący czysty przebieg sinusoidalny prądu na wyjściu, koniecznie sprawdź modele marki blacktec. To oczywiście nie wszystko, o czym warto pamiętać.
Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze UPS?
Aby w pełni chronić swój dom przed awarią systemu ogrzewania, ważnym parametrem przy wyborze zasilacza awaryjnego jest czas jego reakcji na zanik prądu. Trzeba też sprawdzić, jak szybko potrafi przełączyć się na pracę z akumulatora. Nie jest żadną tajemnicą, że im ten czas będzie krótszy, tym lepiej. Gdy piec podłączony do zasilacza awaryjnego utraci dostęp do prądu w wyniku awarii, zasilacz od razu przełączy się na tryb awaryjny czerpiąc energię z akumulatora. Jeśli ta zmiana jest szybka, urządzenie zasilane z zasilacza awaryjnego będzie działać płynnie i bez zakłóceń. Czas, w którym będzie zasilać podłączone do niego urządzenia (w razie przerwy w głównym zasilaniu), zależy od akumulatora. Może być on wbudowany, albo oddzielny. Który będzie lepszy?
Opcja z wbudowaną baterią z pewnością wygląda estetycznie i zajmuje mniej miejsca. W przypadku pieców, może być to jednak rozwiązanie niewystarczające. Zewnętrzne akumulatory zazwyczaj mają większe pojemności, co znacząco wydłuża czas pracy UPS. Doboru optymalnego akumulatora można dokonać korzystając z przybliżonego wzoru: 100 W obciążenia = 10 A poboru z akumulatora. Warto też pamiętać, że zasilacz awaryjny powinien posiadać zabezpieczenia przed przeciążeniem, zwarciem oraz zbyt wysokim i niskim napięciem. To zwiększa bezpieczeństwo i daje spokój ducha, zwłaszcza w trakcie dłuższych nieobecności i wyjazdów z domu.
UPS do pieca – dlaczego jest tak ważny?
Awaryjne zasilanie pieca pozwala podtrzymać jego pracę na baterii przez dłuższy czas. A dlaczego to takie ważne? Choćby dlatego, że daje to możliwość wypalenia się całej zawartości pieca, bez groźby zagotowania wody w układzie i uszkodzenia instalacji przez wysokie ciśnienie. Awaryjne zasilanie pieca CO dedykowane jest również do kolektorów słonecznych, ale ma też szersze zastosowanie. Choćby jako zasilanie awaryjne lodówki, zamrażarki, wentylatorów, domowego systemu smart itd. Generalnie większość systemów i urządzeń jest narażona na awarię przy nagłych skoków napięcia. UPS może temu zapobiec.
Niezależnie od dokładnego sposoby wykorzystania UPS-a, jedno pozostaje pewne i niezmienne: to gwarancja ciągłości funkcjonowania systemów, znaczące poprawienie bezpieczeństwa na wypadek awarii energetycznych. Awarii i nagłych przerw w dostawie prądu, które raczej trudno jest przewidzieć. Zasilacz awaryjny do pieca sprawia, że nie musimy tego robić. Jednym z klasycznych przykładów uszkodzeń wynikających z awarii prądu jest np. wyłączenie pompy obiegowej rozpalonego kominka z płaszczem wodnym, która nie pozwala na obieg ciepłej wody. Coraz bardziej nagrzana woda może zacząć wrzeć, czego nieprzyjemnym następstwem jest rozsadzenie instalacji. Tego typu przykładów jest więcej. Zamiast je mnożyć zachęcimy Was do kontaktu z naszym zespołem i zainteresowanie się ofertą blacktec. To wysokiej jakości zasilacze awaryjne polskiego producenta, wśród których znajdziecie odpowiednie modele do domu i firmy. Zanim zdecydujecie się na konkretny model z naszego katalogu (który możecie pobrać tutaj), polecamy zorientować się we własnych potrzebach jeśli chodzi o moc (podsumować całkowity pobór mocy przez urządzenia, które będą zasilane) oraz wziąć pod uwagę czas, w jakim ma działać zasilanie awaryjne. Te dwie kwestie, w połączeniu ze wsparciem naszych doświadczonych specjalistów dają gwarancję, że UPS nie zawiedzie, gdy będzie najbardziej potrzebny.
Napisz lub zadzwoń do nas i porozmawiajmy o szczegółach!