You are currently viewing Jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy?

Jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy?

Prawdopodobnie każdy na jakimś etapie swojego życia doświadczył braku dostawy prądu. Czy to na skutek awarii w domu, w pracy, czasem tylko przez chwilę, a czasem problem był poważniejszy i trwał znacznie dłużej. W zależności od sytuacji, taka awaria może okazać się większym lub mniejszym problemem. Pół biedy jeśli jedynym zmartwieniem będzie to, czy starczy nam baterii w telefonie. Gorzej, gdy awaria dotyczy całej instytucji albo firmy, w której serwerownia, komputery, maszyny muszą pracować nieprzerwanie, a każdy przestój kończy się poważnymi konsekwencjami.

Całe szczęście można temu zapobiec. Najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest agregat prądotwórczy, o którym warto pomyśleć jeszcze zanim do takiej sytuacji dojdzie. Aby ułatwić Wam wybór odpowiedniego agregata, podsumowaliśmy najważniejsze informacje i najważniejsze kwestie, jakie warto wziąć pod uwagę. Zapraszamy!

Agregat prądotwórczy – najważniejsze informacje i rodzaje

Agregat prądotwórczy, mówiąc inaczej generator prądu, jest urządzeniem, które przekształca energię mechaniczną w energię elektryczną. Prąd generuje dzięki silnikowi, który napędza alternator. Możliwości jego wykorzystania są naprawdę różne. To nie tylko niezbędnik w przypadku awarii prądu w firmie, czy w domu. Możemy korzystać z niego wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do zewnętrznej sieci energetycznej, czyli na przykład na placach budowy, w trakcie eventów plenerowych, na kempingu, w garażu, na działce itd.

Zastosowań agregatu jest wiele, tak jak też ich rodzajów. Nie ułatwia to wyboru, a z drugiej strony daje większą możliwość dopasowania konkretnego rodzaju urządzenia, pod konkretną potrzebę i warunki. Agregaty różnią się od siebie mocą, rodzajem paliwa, rodzajem alternatora i przeznaczeniem. W zależności od potrzeb, możemy wybrać jedną z kilku kategorii:

  • agregaty przenośne – w skład których znajdują się agregaty inwerterowe, z układem AVR, albo bez tego układu.
  • agregaty stacjonarne – które występują tylko i wyłącznie z układem AVR (Automatycznym Stabilizatorem Napięcia) dlatego z powodzeniem mogą być stosowane do wszystkich odbiorów czy aplikacji wymagających stabilizacji napięcia AVR.

Agregaty prądotwórcze benzynowe to urządzenia, które zasilane są benzyną i zwykle posiadają moc do 6 kW. Są stosunkowo ciche, łatwe w obsłudze i niedrogie. Natomiast agregaty zasilane olejem napędowym charakteryzują się dużą mocą. Zwykle na poziomie od 5 kW do 500 kW. Są wytrzymałe i wydajne. Są też agregaty gazowe, zasilane gazem ziemnym lub LPG. Zazwyczaj posiadają moc od 10 kW do 500 kW. To dobre rozwiązanie dla miejsc z dużym zapotrzebowaniem na prąd.

Mobilny agregat prądotwórczy

Tak jak wspomnieliśmy, wszystko zależy od bieżących potrzeb. Wybór odpowiedniego agregatu może być sporym wyzwaniem. Zanim zdecydujesz się na zakup, dobrze będzie przeanalizować sytuację i własne potrzeby. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę szukając generatora prądu. Pamiętaj też, że możesz skorzystać z dodatkowego wsparcia w tym zakresie. Wystarczy skontaktować się z nami, a doświadczony specjalista AL Projekt (po omówieniu niezbędnych szczegółów) doradzi najlepsze rozwiązanie i podpowie konkretne modele urządzenia.

Jak wybrać odpowiedni agregat?

Przy wyborze agregatu prądotwórczego należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Podstawowa sprawa to zapotrzebowanie na prąd. Nie zawsze będziemy potrzebować dużej mocy. W przypadku wyjazdu na kemping wystarczający będzie niewielki agregat benzynowy i nie będzie sensu inwestować w silniejszy sprzęt. Aby ocenić jaka moc będzie odpowiednia, kluczowe będzie ustalenie jak dużo i jakiego rodzaju urządzenia mają być do niego podłączone. Im większe zapotrzebowanie na prąd, tym większa moc agregatu. Po zsumowaniu zapotrzebowania na prąd poszczególnych warto wziąć pod uwagę określony zapas, biorąc pod uwagę że informacje na tabliczkach znamionowych zawierają zazwyczaj średnią wartość poboru energii, a nie maksymalną. Dlatego, zanim określimy moc agregatu, należy dokonać stosownego przekalkulowania wartości. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe parametry, takie jak napięcie, częstotliwość i natężenie prądu. Musimy też ustalić które z urządzeń są jednofazowe, a które trójfazowe. Odbiorniki jednofazowe wymagają napięcia 1~230 V. Są to sprzęty o niskiej mocy. Z kolei, odbiorniki trójfazowe – wymagają napięcia 3~400 V. Jeśli awaryjne zasilanie będzie obejmowało wyłącznie odbiorniki jednofazowe, wówczas kupujemy agregat wytwarzający prąd jednofazowy. Jeśli natomiast agregat ma obsługiwać odbiorniki dwóch rodzajów, wtedy niezbędne będzie bardziej uniwersalny agregat trójfazowy, który pozwala na podłączenie również odbiorników jednofazowych (wyposażony jest w 2 komplety gniazd).

Im mocniejszy agregat, tym więcej odbiorników możemy zasilać jednocześnie, ale także tym więcej musimy przeznaczyć na niego pieniędzy i miejsca. Ważne jest też, aby moc generatora była większa niż łączna moc urządzeń, które zostaną do niego podłączone.

Kolejna ważna sprawa to jakość urządzenia. Polecamy korzystać jedynie z oferty sprawdzonych i znanych producentów. W naszej ofercie znajdziecie najlepsze marki polskie (np. Fogo) i europejskie (np. Pramac) do zastosowań profesjonalnych i hobbystycznych. Zapraszamy: LINK.

Inna kwestia, którą warto uwzględnić jest hałas. Jest on określony w specyfikacji danego agregatora. Oczywiście nie zawsze będzie to równie istotne. Gdy mówimy o agregacie zewnętrznym, czynnik hałasu będzie miał zdecydowanie mniejsze znaczenie niż w przypadku agregatora, który zlokalizowany jest w pomieszczeniu. Z reguły agregaty dostępne na rynku są dość głośne i osiągają poziom 90–98dB. Można jednak dobra odpowiedni model, który będzie zabudowany i w którym poziom hałasu został mocno zredukowany.

UPS w AL Projekt
Jakie zasilanie awaryjne wybrać? Sprawdź!

Agregat prądotwórczy i UPS – nierozłączna para

Jak zabezpieczyć firmę od awarii prądu? Sposobem na zapewnienie sobie nieprzerwanego i długotrwałego działania urządzeń elektrycznych podczas awarii zasilania jest zastosowanie zespołu będącego połączeniem zasilacza bezprzerwowego UPS z agregatem prądotwórczym. Z agregatem mogą współpracować zasilacze wyposażone w tak zwany układ AG zapewniający mniejszą wrażliwość na niestabilną częstotliwość i zakłócenia sinusoidalnego przebiegu prądu. UPS zasila odbiorniki bezpośrednio z sieci, a także doładowuje własne akumulatory. W przypadku zaniku napięcia lub jego zmiany, układ sterujący odłącza zasilanie z sieci i zaczyna dostarczać energię z akumulatorów.

UPS-y off-line bywają oznaczane także jako Line-interactive i Line-interactive AVR. W zasilaczach typu on-line napięcie z sieci jest przetwarzane na stałe w układzie prostownikowym, a następnie znów zmieniane na zmienne przez falownik. Dzięki temu napięcie na wyjściu jest stabilne i nie podlega zakłóceniom, także w przypadku zaniku napięcia w sieci. Wspominaliśmy o tym na blogu, jeśli nie miałeś okazji zapoznać się z tym wpisem oraz zasilaczami marki blacktec, zapraszamy TUTAJ.

UPS-y on-line są droższe od off-line ze względu na bardziej skomplikowaną budowę. W dodatku ich działanie wiąże się z odczuwalnymi stratami energii. Raczej nie używa się ich do zastosowań domowych, a jedynie do współpracy z urządzeniami wrażliwymi i systemami IT. Moc najtańszych zasilaczy bezprzerwowych to 250 VA, a największe osiągają kilkanaście kVA. Podobnie jak w przypadku agregatów prądotwórczych – chętnie doradzimy konkretne modele i pomożemy złożyć zestaw idealny. Tak, aby agregat i zasilania awaryjne były świetnie współpracującą parą. Pamiętaj też, że poza zakupem sprzętu masz też możliwość go wynająć. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz rozbudowanej sieci partnerskiej zapewniamy podstawienie agregatów prądotwórczych wraz z okablowaniem i pełną obsługą na terenie całej Polski w bardzo krótkich terminach. Zapewniamy pełną obsługę on-site z utrzymaniem agregatów w gotowości nawet na kilkunastu obiektach jednocześnie nie stanowi dla nas problemu. Dopełnieniem oferty RENTAL są zbiorniki paliwa 2500 – 5000l oraz maszty oświetleniowe halogenowe idealne na oświetlenie podczas imprez plenerowych lub placów budowy.

Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o szczegółach!