You are currently viewing UPS do domu

UPS do domu

Zasilanie awaryjne w firmie i w domu, to w pewnych przypadkach konieczność, w innych po prostu słuchanie głos rozsądku, albo dmuchanie na zimne. Jeśli chodzi o firmę – inwestycja w UPS jest bardziej oczywista, w końcu to jeden z podstawowych elementów każdej serwerowni, który trudno pominąć. Podobnie w instytucjach, w których nagła awaria prądu może mieć bardzo poważne konsekwencje, większe niż brak możliwości obejrzenia ulubionego serialu.

Czy warto zainwestować w UPS do domu? O tym właśnie chcemy opowiedzieć w dzisiejszym wpisie. Mamy też dla Was praktyczne podpowiedzi, które pozwolą Wam wybrać odpowiedni sprzęt. Zapraszamy do lektury!

Zasilanie awaryjne w domu – dlaczego warto?

Z korzystaniem zasilaczy awaryjnych kojarzą się przede wszystkim serwerownie. Pisaliśmy o nich na naszym blogu. Zajrzyjcie do tego wpisu po więcej informacji. Jeśli chodzi o warunki domowe – to trochę inna sytuacja i historia. W firmie serwerownie to często kosztujące nawet dziesiątki lub setki tysięcy złotych inwestycje i mimo, że koszty mogą się wydawać się duże, to w praktyce są niższe niż naprawa bądź wymiana (w przypadku poważniejszej awarii, czy spalenia podzespołów, pamięci). Tak jak wspomnieliśmy UPS-y przydają się także w we wszelkich instytucjach, które nie mogą sobie pozwolić na brak lub zaniki napięcia. Na przykład w szpitalach, gdzie w razie problemów z prądem, są w stanie podtrzymać przez jakiś czas chłodziarki medyczne z próbkami, szczepionkami, czy utrzymać w pracy sprzęt do ratowania życia. W domu zasilanie awaryjnie może życia nie ratuje, ale bywa bardzo potrzebne. Zwłaszcza, że tak jak w sklepach, czy firmach może wspomagać działanie alarmu, monitoringu. Może stanowić też niezbędny element nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania opartej na elektronice. A co ważniejsze – sprawi, że jedzenie w lodówce i zamrażarce się nie zmarnuje 🙂

W zależności od swojej konstrukcji i przeznaczenia urządzenia domowe mogą być mniej lub bardziej czułe na wahania napięcia i jego zaniki. Wiele zależy od rodzaju sprzętu i tak jak np. brak możliwości korzystania z suszarki nie jest wielkim problemem, tak w przypadku uszkodzenia drogiego, ważnego sprzętu, komputera, telewizora – ból może być znacznie większy. Korzystanie z UPS-a jest w stanie zabezpieczyć sprzęt, przez chwilę podtrzymać działanie mimo awarii, pozwalając na zapisanie plików czy bezpieczne wyłączenie. Dlaczego jeszcze warto przemyśleć zakup UPS do domu?

wyposażenie serwerowni

W domu chwilowa przerwa w dostawie energii nie musi od razu oznaczać tragedii, ani zniszczenia sprzętów. Nie ma jednak co ukrywać, że może im zaszkodzić, choćby twardym i nagłym restartem, który przyspiesza zużycie komponentów elektronicznych, a w dłuższej perspektywie grozi awarią. Większy problem, gdy awaria prądu pojawi się w najmniej spodziewanym momencie, na przykład w trakcie pracy na ważnych plikach, danych, które możemy utracić, a pliki uszkodzić. W dzisiejszych czasach praca zdalna i hybrydowa to najpopularniejsze modele pracy, coraz więcej osób pracuje z domu, a zatem ma dostęp do ważnych materiałów firmowych, danych również swoich klientów. Oczywiście brak zapisanych postępów w grze na konsoli to też problem, ale zdecydowanie mniejszy niż strata efektów kilkugodzinnej pracy, albo konieczność tłumaczenia się przed klientem.

A awarie prądu zdarzają się stosunkowo często. Dodatkowo, niepisaną zasadą jest, że najbardziej lubią się pojawiać w najgorszym możliwym momencie, gdy jesteśmy na nie totalnie nie przygotowani. A co gdy przerwa w dostawie prądu może okazać się poważniejsza i dłuższa niż byśmy chcieli? Na przykład przez wichurę, burzę, czy ogólnie mówiąc – przez warunki pogodowe, na które nie mamy niestety wpływu. Dobrze byłoby mieć możliwość skorzystania z internetu, szybkiego podładowania urządzeń mobilnych, podtrzymania pracy pomp, czujników systemu centralnego ogrzewania. Zarówno przy tych dłuższych i krótszych awariach UPS pozwala zniwelować te konsekwencje, ryzyko spalenia podzespołów, ale też daje po prostu możliwość komunikacji, większe poczucie bezpieczeństwa i spokój ducha.

UPS do domu – jak wybrać?

Istnieją trzy zasadnicze rodzaje UPS-ów. Wybór zależy przede wszystkim od rodzaju podłączonych do nich urządzeń oraz ich tolerancji na wahania napięcia i przerwy w zasilaniu. Powinniśmy oszacować ile urządzeń ma być chronione za pomocą UPS-a i ile te urządzenia zużywają energii. Niekiedy warto wybrać droższy system centralny z jednym dużym UPS-em chroniącym cały obiekt. Jednak w przypadku zastosowań domowych, lub w małych firmach, zazwyczaj dobrym rozwiązaniem jest kupno oddzielnych zasilaczy awaryjnych do konkretnych grup urządzeń. Wspominaliśmy o tym w poprzednich wpisach, dlatego poniżej krótko omówimy 3 podstawowe rodzaje zasilaczy, a po więcej szczegółów zachęcamy do działu Aktualności.

Pierwszym typem UPS-a, spotykanym na najniższej półce cenowej, jest UPS offline. W tym przypadku wszystkie podłączone do UPS-a urządzenia są stale zasilane bezpośrednio z sieci. Wadą tego rozwiązania jest brak filtrowania zakłóceń napięcia i opóźnienie w reakcji na wystąpienie problemów. Niepodważalnymi zaletami są jednak cena, trwałość akumulatorów, niski poziom hałasu oraz prawie zerowe koszty eksploatacji. Drugi rodzaj urządzeń to UPS online. W jego przypadku zasilanie stale przechodzi przez układ prostownik, akumulator, falownik. Dzięki temu UPS jest w stanie nieprzerwanie filtrować napięcie wejściowe. Na wypadek awarii któregokolwiek podzespołu występuje również szyna obejściowa, pozwalająca bezpośrednio połączyć podłączone urządzenia z zasilaniem sieciowym. Ze względu na swoją konstrukcję UPS online to rozwiązanie droższe w zakupie i eksploatacji. Trzeci typ to UPS line-interactive, będący zasilaczem offline oferującym częściową stabilizację napięcia wyjściowego oraz mniejsze opóźnienie w przełączaniu poboru na akumulator. Jest przy tym zwykle dostępny w cenie niewiele wyższej od swojego bardziej podstawowego odpowiednika.

Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie trzy rodzaje UPS-ów sprawdzą się w domu. Urządzenie online jest jednak w większości przypadków wyraźnie droższe, a jego zaawansowane funkcje nie zawsze potrzebne. Różnica w koszcie zakupu może być więc lepiej zagospodarowana przez wybór urządzenia wyposażonego w większy akumulator albo cechującego się większą mocą. Aby wybrać najlepszą możliwą opcję, warto kierować się rodzajem i cechami urządzeń – najlepiej z zachowaniem dodatkowej rezerwy mocy, która jest w stanie zapewnić sprzętom dodatkowy czas pracy, aby móc zapisać stan gry, pracy, albo po prostu w kontrolowany i bezpieczny sposób wyłączyć urządzenia.

Przy wyborze zwróćmy też uwagę na to, ile gniazd wyjściowych ma UPS i czy ich ilość jest dla nas odpowiednia. Domowy zasilacz powinien mieć minimum 2-3 gniazda, ale działa tu zasada: im więcej tym lepiej. Warto pamiętać, że istnieje w razie potrzeby możliwość rozszerzenia tej ilości poprzez zastosowanie przeznaczonej do tego celu listwy antyprzepięciowej. Z resztą kwestii, o których warto pamietać jest więcej, dlatego też zanim podejmiecie ostateczną decyzję o zakupie zasilania, polecamy skonsultować swój wybór ze specjalistą, najlepiej AL Projekt. Korzystając z naszych usług wszystko załatwimy kompleksowo. Nie tylko podpowiemy najlepsze rozwiązania, ale też mamy w ofercie zasilacze, których jakości jesteśmy pewni.

Przykłady UPS do domu

Na koniec przedstawiamy sprzęt, który świetnie sprawdzi się w warunkach domowych. Oczywiście nie tylko możecie zakupić u nas odpowiedni UPS do domu, ale też skorzystać z naszego doświadczenia, konsultacji, jak również w montażu, czy ewentualnym serwisie. Podpowiemy co i jak, a następnie wdrożymy wszystko sprawnie i profesjonalnie.

Zachęcamy do zapoznania się z produktami blacktec. polskiego producenta, sprawdzony i klasowych UPS-ów, a następnie do bezpośredniego kontaktu z nami!