W życiu często jest tak, że nad pewnymi tematami zastanawiamy się, gdy już do nich dojdzie. Dopiero w momencie zalania mieszania przez sąsiada, zastanawiamy się czy nasze ubezpieczenie to obejmuje. Dopiero, gdy poczujemy się gorzej, robimy sobie badania lekarskie itd. Oczywiście (i na szczęście) są osoby, które mają inaczej – starają się wyprzedzać pewnego rodzaju problemy oraz zagrożenia. Niezależnie czy mówimy o ubezpieczeniu, badaniach czy też awarii prądu na której skupimy się w dzisiejszym artykule.
Kiedy ostatnio zastanawiałeś się nad rezerwowym źródłem energii? Czy przypadkiem nie wtedy gdy doświadczyłeś przerwę w jego dostawie? Może było to w domu, w biurze, albo w trakcie jakiegoś eventu? A może myślisz o tym stosunkowo często odkąd więcej pracujesz z domu? Niezależnie od tego jaka jest Twoja, konkretna sytuacja i podejście, zabezpieczenie się od utraty prądu jest ważne i stosunkowo proste. Dlaczego warto o tym pomyśleć już dziś i jakie niesie to korzyści?
Rodzaje agregatów prądotwórczych
Agregat prądotwórczy to generator prądu, który przekształca energię mechaniczną w energię elektryczną. Prąd generuje dzięki silnikowi, który napędza alternator. Możemy korzystać z niego nie tylko w przypadku awarii, ale też wszędzie tam, gdzie po prostu nie mamy dostępu do zewnętrznej sieci energetycznej. To może być plac budowy, wydarzenia i imprezy w plenerze, ale też gdy spędzamy czas na działce czy kempingu. Zastosowań agregatów jest wiele, tak jak ich rodzajów.
Ze względu na typy silnika i wymagane do ich funkcjonowania materiały wyróżniamy:
- agregaty prądotwórcze z silnikiem wysokoprężnym,
- benzynowe agregaty prądotwórcze,
- generatory prądu na gaz,
- agregaty prądotwórcze akumulatorowe.
Do tych najpopularniejszych i najczęściej widywanych są modele benzynowe o mocy do 15 kW, które dzieli się dodatkowo na warianty dwu- i czterosuwowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się także agregaty z silnikiem wysokoprężnym, zasilane olejem napędowym. Dla porządku warto też wspomnieć o agregatach na gaz, ale nie jest to zbyt powszechne rozwiązanie. Podobnie jak agregaty akumulatorowe. Tu jednak sytuacja się zmieniała na przestrzeni ostatnich lat. Dlaczego? To agregaty o bardzo cichym działaniu (tzw. stacje zasilania), dzięki temu mogą być stosowane wewnątrz budynków.
Co jeszcze warto wiedzieć? Agregaty dzielimy na stacjonarne i przenośne. Nazwy już wskazują, jaka jest ich główna funkcjonalność i cecha, natomiast oba rodzaje można również podzielić ze względu na ich fazowość: agregaty 1-fazowe i agregaty 3-fazowe. Czym różnią się oba warianty? Głównie swoim przeznaczeniem, które związane jest z generowanym przez urządzenia napięciem prądu. Agregaty jednofazowe umożliwiają zasilanie odbiorników funkcjonujących w zakresie do 230V. Ich działanie jest nieco cichsze, a same urządzenia na ogół zużywają mniej paliwa. Dzięki temu o wiele lepiej sprawdzą się w domach lub na działkach. Agregaty 3-fazowe generują już większy prąd (o napięciu do 400V). To daje większe możliwości, na przykład zasilanie maszyn, całych budynków lub imprez plenerowych i wykorzystywany jest często w firmach i instytucjach, a rzadziej w domach.
Do tego wszystko, o czym już wspomnieliśmy warto dodać, że wyróżniamy tzw. automatyczny oraz ręczny agregat prądotwórczy. Ręczne są uruchamiane poprzez pociąganie za specjalną linkę rozruchową lub poprzez stacyjkę z kluczykiem. Modele automatyczne natomiast dzielą się na dwa typy. Oba wykorzystują automatyczne uruchamianie, jednak tylko w jednym wariancie agregatów stosuje się układ SZR, czyli samoczynne załączanie rezerwy. Jest on odpowiedzialny za automatyczne uruchomienie w przypadku awarii sieci elektrycznej.
Jeśli chodzi o rodzaje agregatów, warto wiedzieć o jeszcze jednym, ostatnim podziale. Chodzi o podział ze względu na obudowę. Rozróżniamy nieobudowane agregaty, wyciszone, a także agregaty odporne na warunki atmosferyczne. Wyciszone dobrze sprawdzają się wewnętrz pomieszczeń i budynków, natomiast te odporne na pogodę mogą pracować na otwartej przestrzeni, często umożliwiają zabudowę na podwoziach jezdnych, dzięki czemu można je swobodnie transportować.
Korzyści z posiadania agregatu prądotwórczego
W dzisiejszych czasach jesteśmy zależni od dostaw prądu bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Nie da się też zaprzeczyć, że agregaty prądotwórcze stały się niezastąpionym rozwiązaniem dla wielu sektorów – od dużych instytucji, korporacji, punktów dystrybucyjnych, aż po małe biura i domy prywatne. Wyobraź sobie sytuację, gdy nagle następuje awaria instalacji elektrycznej. Brak dostępu do prądu w niektórych branżach może oznaczać poważne straty finansowe, a w niektórych przypadkach nawet zagrożenie życia. Dzięki agregatowi prądotwórczemu, twoja działalność może działać bez zakłóceń, nawet w najtrudniejszych warunkach. Jesteś też chroniony przed nieprzewidywalnymi zjawiskami pogodowymi, które również mogą przyczynić się do awarii prądu.
Zakup agregatu to także spora oszczędność. Mimo, że początkowy koszt zakupu może wydawać się wysoki, to w dłuższej perspektywie jest to inwestycja, która się opłaca. Zwłaszcza w użytku firmowym, gdzie koszty związane z przerwami w dostawie energii mogą wielokrotnie wyższe. Kolejną istotną korzyścią posiadania agregatu jest jego dostępność. To technologia na wyciągnięcie ręki, dostępna w różnych wariantach i rodzajach, dzięki czemu można w łatwy sposób zakupić urządzenie, które będzie odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom. Wystarczy wejść na naszą stronę, wybrać czy interesuje Cię agregat przenośny, czy stacjonarny, a następnie dowiedzieć się więcej o dostępnych modelach i zdecydować się na jeden z nich. Oczywiście zachęcamy do skorzystania z naszych usług doradczych – chętnie doradzimy najlepsze rozwiązania. A jeśli potrzebujesz agregatu tylko na jednorazową okoliczność – możesz go u nas wynająć. Więcej informacji TUTAJ.
Kiedy mówimy agregat, myślimy: niezależność energetyczna!
Dlaczego jeszcze warto zakupić agregat? Agregaty mają naprawdę szerokie zastosowanie. Bez problemu dopasujesz odpowiedni wariant do swojego sprzętu i potrzeb, co oznacza, że dla każdego znajdzie się coś dobrego. Niezależnie do skali i rodzaju potrzeb, jesteś w stanie dopasować dobre rozwiązania i znaleźć odpowiedni sprzęt na rynku. To duża wygoda. Dzięki kółkom oraz kompaktowym wymiarom przenośne agregaty prądotwórcze można łatwo przetransportować w odpowiednie miejsce i wygodnie z nich korzystać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, a nie tylko w przypadku awarii.
To tylko kilka wybranych korzyści i powodów dla których warto poważnie przemyśleć zakup agregata prądotwórczego. Pamiętaj, że w AL Projekt nie tylko masz dostęp do różnego rodzaju agregatów, ale też do zasilaczy UPS, niezbędnych akcesoriów, a także usług serwisowych. Możesz też skorzystać z doświadczenia naszych specjalistów, którzy doradzą konkretny model, opowiedzą więcej o jego cechach i pomogą w wyborze. Dzięki temu masz pewność, że zakup agregata to inwestycja, która się zwróci, a Twoja firma lub dom pozostaną bezpieczne. Zapraszamy do kontaktu!