You are currently viewing Zakup czy wynajem agregatu?

Zakup czy wynajem agregatu?

Decyzja między zakupem a wynajmem agregatu prądotwórczego może być równie ważna, co trudna. Może i często jest niezbędna, aby zapewnić firmie odpowiednie i bezpieczne funkcjonowanie. Agregaty prądotwórcze, umożliwiające niezależne zasilanie elektryczne, są nieocenione nie tylko w przypadku awarii sieci energetycznej, czy chwilowego braku prądu. To urzędzenia o szerokim zastosowaniu, zarówno w domu, jak i w firmie. Dlatego, aby podjąć właściwą decyzję, warto zrozumieć, kiedy i dlaczego potrzebujemy agregatu. Biorąc pod uwagę indywidualne czynniki, specyfikę zastosowania, koszty długoterminowe itd. W dzisiejszym artykule podsumowaliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Wam zdecydować właściwie. A przynajmniej mamy taką nadzieję.

Kiedy warto skorzystać z agregatu prądotwórczego?

Agregat prądotwórczy to urządzenie przetwarzające energię mechaniczną z paliwa na energię elektryczną, co jest możliwe dzięki silnikowi spalinowemu napędzającemu prądnicę. Generatory są niezastąpione w miejscach oddalonych od sieci elektroenergetycznej lub podczas przerw w dostawie prądu. To oczywiste, ale znajdują też zastosowanie jako stałe źródło zasilania w domkach letniskowych, na działce, czy mobilnych obiektów. To też idealne źródło tymczasowego zasilania, które sprawdza się na przykład przy pracach polowych, robotach drogowych, ale też na różnego rodzaju eventach i imprezach plenerowych.

Tak jak wspomnieliśmy, agregaty stają się też kluczowym elementem zabezpieczającym firmę i dom w przypadku awarii. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, ale też szpitali, uczelni, sklepów spożywczych, w sektorach przemysłowych i usługowych.
Agregaty prądotwórcze są cenione przez branżę HORECA, a także wszelkie inne branże, w których olbrzymie znaczenie ma stały dostęp do energii, bez której praca jest sparaliżowana. Kiedy zatem warto skorzystać z agregatu? To pytanie z serii: kiedy warto ubezpieczyć mieszkanie, albo wymienić opony w aucie. Odpowiedź jest prosta: zanim pojawi się dany problem. Zdecydowanie lepiej zakupić lub wynajem, zanim pojawi się awaria, lub nagła potrzeba skorzystania z dodatkowego źródła prądu. No właśnie, w takim razie lepiej będzie wynająć, czy zakupić agregat?

rodzaje i korzyści agregatow
Dowiedz się więcej o agregatach prądotwórczych

Zakup czy wynajem agregatu – co wybrać?

Jak możecie się domyślać, nie ma tak samo brzmiącej odpowiedzi dla każdego. Najważniejsze to znać swoje potrzeby. Zwłaszcza że poza decyzją o wynajmie, bądź zakupie, trzeba też zdecydować się na konkretny rodzaju urządzenia. W zakupie oraz na wynajem wyróżniamy zarówno przenośne, jak i stacjonarne jednostki. Agregaty prądotwórcze przenośne są wygodne i elastyczne, idealne do zastosowania na działkach, na kempingach, budowach czy w działaniach ratunkowych. Z kolei agregaty prądotwórcze stacjonarne zapewniają stabilne źródło zasilania, doskonale sprawdzając się podczas koncertów, festynów, w obiektach przemysłowych, obiektach użyteczności publicznej, dużych firmach, które posiadają serwerownie. Bogaty wybór modeli i różnorodność zastosowań sprawiają, że każdy może znaleźć odpowiedni agregat do swoich potrzeb. A decyzja między zakupem a wynajmem zależy od specyficznej sytuacji.

Wynajem agregatu będzie miał największy sens w przypadku krótkotrwałych i jednorazowych potrzeb. Na przykład pod imprezę w plenerze, albo krótkie prace budowlane. W zasadzie we wszystkich sytuacjach, w których agregat po wykonaniu swojej misji stanie się bezużyteczny. Wynajmując mały agregat łatwo go przetransportować, ale z większym, który może wymagać specjalistycznego transportu, będzie już gorzej. Dużym plusem jest fakt, że wynajmując urządzenie, najczęściej to firma wynajmująca zapewnia jego dostawę pod umówiony adres, w umówionym terminie. A kiedy warto kupić agregat? Mówiąc najogólniej, w przypadku występowania stałej potrzeby, czyli na przykład prowadzenia firmy, zakładu, sklepu, posiadając serwerownię w firmie, dom jednorodzinny poza miastem, w rolnictwie, na budowie. W zasadzie wszędzie tam, gdzie chcemy się zabezpieczyć przed awariami zasilania i ewentualnym blackoutem na stałe. Wtedy zakup będzie z pewnością bardziej opłacalnym wyjściem. A skoro jesteśmy przy tym temacie – ile kosztuje agregat?

UPS w AL Projekt
Awaria prądu? Sprawdź co będzie ważne poza agregatem!

Jeśli chodzi o cenę agregatu prądotwórczego, jest zależna od wielu czynników, a na rynku jest spory wybór producentów. Z jednej strony to dobra wiadomość, z drugiej strony wyzwaniem może być wybór konkretnego modelu. Cena z reguły zależna jest od mocy i wielkość urządzenia. Generatory o mniejszej mocy są tańsze, natomiast te o mocy kilkudziesięciu, a nawet 100 czy 200 kW, mogą być bardzo kosztowne. Kolejna kwestia to jakość materiałów. Uzwojenia miedziane prądnic są droższe, ale bardziej wytrzymałe niż aluminiowe. Do tego dochodzą dodatkowe technologie i funkcjonalności, które mogą mieć wpływ na finalny koszt zakupu i wynajmu. Małe, przenośne generatory mogą kosztować kilka tysięcy złotych, podczas gdy duże przemysłowe agregaty mogą kosztować setki tysięcy złotych. Chętnie przedstawiły dokładne ceny poszczególnych agregatów. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, z powodzeniem świadczymy usługi teletechniczne, energetyczne, mamy urządzenia najlepszych producentów i wiemy jaki sprzęt będzie dobry pod daną potrzebę. A to od nich powinna finalnie zależeć decyzja o zakupie, bądź wynajmie agregatu.

Wynajem będzie bardziej ekonomiczny przy sporadycznych potrzebach, pozwalając na korzystanie z nowoczesnego sprzętu bez dużych inwestycji początkowych. Zakup natomiast jest lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują niezawodnego i stałego źródła zasilania, szczególnie w sektorach krytycznych. Kluczowe jest dokonanie przemyślanej analizy kosztów początkowych i długoterminowych oraz oczekiwanych korzyści. Chętnie w tym pomożemy! Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o szczegółach!