You are currently viewing Cloud computing w firmie

Cloud computing w firmie

Cloud computing, czyli technologia chmury jest powszechnie wykorzystywana w biznesie. W różnym stopniu i zakresie, Coraz więcej firm pragnie podążać za rozwojem technologicznym i skutecznie go wykorzystywać w swojej działalności, a chmura jest jedną z dostępnych dróg. Dziś opowiemy Wam więcej o cloud computingu, o tym jak możecie wykorzystać tę technologię z korzyścią dla biznesu i o czym przy tej okazji pamiętać. Zapraszamy!

Czym jest cloud computing?

Na początek przypomnimy co dokładniej kryje się za określeniem chmury. Można śmiało powiedzieć, że chmura obliczeniowa to kolejny proces technologicznej ewolucji. To model przetwarzania danych, który daje możliwość przeniesienia oprogramowania, systemów, czy zbiorów danych do wirtualnej sieci, dający do nich swobodny dostęp z każdego miejsca na ziemi za pośrednictwem sieci. Cloud computing, to technologia, która łączy ze sobą dwie metody przetwarzania danych – Grid Computing i Utility Computing. Pierwsza polega na równoległym przetwarzaniu, w którym duża ilość serwerów jest połączona ze sobą, tworząc jedną, zdecydowanie bardziej wydajną jednostkę. Utility Computing to tzw. wirtualizacja, dzięki której na jednym serwerze możemy wydzielić określoną przestrzeń, z określoną przepustowością łącza.

Wyróżniamy następujące rodzaje chmur:

  • prywatne chmury (private cloud), które są częścią organizacji, a jednocześnie autonomicznym dostawcą usług
  • publiczne chmury (public cloud), które są zewnętrznym, ogólnie dostępnym dostawcą usług
  • hybrydowe chmury, które łączą wspomniane funkcjonalności. Jedna część infrastruktury, aplikacji, oprogramowania znajduje się w chmurze prywatnej, a pozostała część jest umiejscowiona w przestrzeni publicznej

Cloud computing rozwija się dynamicznie. Wprowadzane są coraz nowsze funkcje, na rynku pojawiają się nowe usługi i rozwiązania. Niektórzy twierdzą, że biznes zmierza do pełnej wirtualizacji, czyli przeniesienia całego oprogramowania, wszystkich systemów i większości procesów do chmury. Czy tak się rzeczywiście stanie – czas pokaże. Jesteśmy zdania, że nie nastąpi to w najbliższym czasie. A skoro wspomnieliśmy o funkcjonalności, to w zależności od niej możemy wyróżnić kilka modeli chmurowych.

Modele chmur:

  • IaaS (Infrastructure as a Service) – infrastruktura jako usługa, która jest używana na potrzeby dostępu przez Internet do przestrzeni dyskowej i mocy obliczeniowej. Umożliwia wynajęcie infrastruktury IT (serwerów, maszyn wirtualnych, sieci, systemów operacyjnych) od dostawcy chmury w modelu płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem.
  • PaaS (Platform as a Service) – platforma jako usługa, która zapewnia deweloperom narzędzia do tworzenia i hostowania aplikacji sieci Web. Usługa PaaS zapewnia dostęp do składników potrzebnych użytkownikom, aby szybko opracowywać i obsługiwać aplikacje sieci Web lub aplikacje mobilne przez Internet, bez martwienia się o konfigurację infrastruktury serwerów, sieci, baz danych itd. Klient po swojej stronie ma dostęp do interfejsu poprzez odpowiedni program lub aplikację, z dowolnego komputera połączonego z internetem.
  • SaaS (Software as a Service) – oprogramowanie jako usługa, która jest używana na potrzeby aplikacji opartych na sieci Web. SaaS to metoda dostarczania aplikacji przez Internet, w której klient otrzymuje wybrane funkcje oprogramowania. Korzysta tylko z tego co potrzebuje. Nie interesuje go ani sprzęt, ani środowisko pracy. Ma zapewniony dostęp do narzędzi, które działają na serwerze dostawcy.
  • CaaS (Communications as a Service) – komunikacja jako usługa. Użytkownik otrzymuję platformę pod telekomunikacyjne środowisko pracy
  • IPaaS (Integration Platform as a Service), czyli platforma integracyjna jako usługa. Jak nazwa wskazuje, platforma zapewniająca integrację pomiędzy różnymi usługami w chmurze.

Chmura w biznesie – dlaczego warto?

Miliony użytkowników na całym świecie korzystają z wirtualnych dysków, aplikacji do archiwizacji i kopii zapasowych, rozbudowanych CRM-ów, systemów do zarządzania sprzedażą i organizacją biznesu w chmurze. W Europie z technologii chmurowych korzysta już ponad 60% firm, w Polsce to ok 50%. To nie jest chwilowa moda. Wybryk technologiczny, który przeminie równie szybko co się pojawił. To też kwestia tego, że korzystanie z technologii chmury obliczeniowej w biznesie daje wymierne i trwałe korzyści. Coraz więcej firm zdaje sobie z tego sprawę i utwierdza się w przekonaniu, że cloud computing pozwala budować przewagę nad konkurencją, poprawiać wydajność biznesu, pomaga w lepszej organizacji. Oczywiście, jak każde rozwiązanie, chmura również posiada szereg wad. Dziś skupimy się natomiast na jasnej stronie mocy, a porównanie zalet i wad przygotujemy w osobnym artykule.

Biznes w chmurze – korzyści:

  • chmura obliczeniowa to oszczędność czasu;
  • chmura w biznesie pomaga w skutecznej optymalizacji kosztów firmowych, oraz kosztów obsługi informatycznej;
  • chmura obliczeniowa to elastyczne rozwiązanie, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i oczekiwań biznesu i danej branży;
  • brak konieczności zarządzania serwerami, systemami, sprzętem, łączami;
  • prostota użytkowania;
  • dostęp do innowacyjnych rozwiązań i nowego oprogramowania;
  • mobilność – dostęp do danych i procesów z każdego miejsca;
  • zmniejsza zapotrzebowanie na kadrę IT w firmie;
  • dostęp do niezbędnej w danym momencie mocy obliczeniowej;
  • nieograniczona przestrzeń do przechowywania danych;
  • redukcja kosztów archiwizacji i oprogramowania;
  • lepsza skalowalność, czyli zwiększanie lub zmniejszanie wydajności w zależności od liczby i potrzeb użytkowników;
  • dostęp do aktualnych wersji oprogramowania (automatyczne aktualizacje);
  • większe możliwości automatyzacji procesów biznesowych.

Korzyści płynących z wykorzystania rozwiązań chmurowych jest naprawdę sporo. Oczywiście nie jest to technologia całkowicie pozbawiona wad. To też spora zmiana podejścia dla przedsiębiorców. Przeniesienie biznesu do chmury, wiąże się nie tylko ze zmianą samej technologii ale też zmianą sposobu patrzenia na organizację, obieg i ochronę danych. To z pewnością nie jest tak prosty temat i uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników występujących w danej firmie i środowisku. Do tego pojawiają się słuszne pytania: A co z bezpieczeństwem danych – co nam zagwarantuje, że ich nie stracimy? Co z kosztami zabezpieczeń? Gdzie są fizycznie umiejscowione zasoby? Jeżeli znajdą się za granicą, jak potem dochodzić odpowiedzialności w wypadku ewentualnej awarii? Jak dostosować istniejące już rozwiązania i procesy do standardów obowiązujących w chmurze? Jak je rozwijać? Te pytania mogą się mnożyć i powinny, w końcu warto na ten temat patrzeć kompleksowo. Poznać dwie strony medalu.

Cloud computing – jak wykorzystać?

Pomocne w decyzji czy inwestować w cloud computing będzie uświadomienie sobie do czego jej potrzebujemy. Jak konkretnie wykorzystać ją w naszej firmie. Chmurę skutecznie wykorzystuje się na przykład w komunikacji. Zarówno wewnątrz firmy, jak i poza nią. Chodzi nie tylko maile, czy kalendarz, które w chmurze zyskują dodatkowe funkcjonalności, ale też komunikatory głosowe, typu Skype. Chmura może posłużyć do tworzenia nowych aplikacji i usług na dowolnej platformie. Może być wykorzystana do testowania aplikacji, do przechowywania danych oraz wykonywania ich kopii zapasowych. Może spełniać rolę magazynu danych, ale też jako narzędzie do ich analizy. Jest skutecznie wykorzystywana w unifikacji danych wymienianych między różnymi użytkownikami i lokalizacjami.

Cloud computing daje możliwość korzystania z takich usług jak uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, bez konieczności ich wdrażania. Pozwala na przesyłanie strumieniowe plików, na dostarczanie oprogramowania na żądanie. Od dostawcy usług chmurowych można również wynająć zaawansowane aplikacje biznesowe: do zarządzania relacjami z klientami, planowania zasobów przedsiębiorstwa, do zarządzania dokumentami itd. A wszystko oczywiście z wygodnym dostępem online.

wyposażenie serwerowni
Dobre praktyki dotyczące serwerowni w firmie

To z pewnością nie wszystkie możliwe zastosowania chmury obliczeniowej w biznesie. Tak jak wspomnieliśmy, dużo zależy od konkretnych potrzeb firmy, od strategii biznesowej, od wizji rozwoju przedsiębiorstwa, budżetu, ale też od umiejętnego zaimplementowania tego rozwiązania w istniejące środowisko IT i procesy.

O czym jeszcze pamiętać?

Wprowadzenie chmury obliczeniowej nie zwalnia firm z konieczności zadbania o niezawodność dostępu do danych. Tutaj na scenę wchodzi zasilanie awaryjne UPS. To system, który dostarcza energię elektryczną w przypadku awarii zasilania głównego, eliminując ryzyko utraty danych z powodu nagłego wyłączenia systemu. W kontekście chmury obliczeniowej, UPS odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ciągłości działania serwerów i systemów, nawet w przypadku chwilowych zakłóceń zasilania. To zapewnia, że usługi chmurowe są niezakłócone, dostępne dla użytkowników przez cały czas, co ma kluczowe znaczenie dla firm, które polegają na dostępie do danych w czasie rzeczywistym.

Cloud computing nie jest nowym trendem, to technologia, która towarzyszy nam od dawna i jest stale rozwijana. Ważne jest jednak, że zawsze, gdzieś na końcu, za odpowiednie funkcjonowanie systemu i oprogramowania odpowiada serwer, korzystający z sieci, z energii, której nie może zabraknąć. Dlatego nie tylko warto zadbać o bezpieczeństwo pracy chmury, a tym samym bezpieczeństwa pracy własnej firmy. Jeśli jest to dla Ciebie kluczowa kwestia może warto rozważyć jednak budowę serwerowni. Wyposażona w odpowiedni sprzęt, szafy RACK, UPS-y dobrej jakości – zapewni Ci spokojniejszy sen niż w przypadku bazowania na obcym systemie. Z jednej strony cloud computing to nowoczesne podejście do zarządzania zasobami komputerowymi, sposób na zwiększanie efektywności biznesowej, dostępności. Z drugiej strony to spore ryzyko, wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa i rozwiązanie, które nie będą sprawdzać się w każdym przypadku.

Jeśli zastanawiasz się jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku – skontaktuj się z nami. Nasz zespół to doświadczeni fachowcy różnych specjalizacji, z różnych branż. Chętnie pomożemy ocenić jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie, pomożemy wybrać sprzęt, a następnie sprawnie przeprowadzimy wdrożenie. Porozmawiajmy o szczegółach!