You are currently viewing Szafa RACK – jak wybrać?

Szafa RACK – jak wybrać?

Szafa RACK to niezbędnik każdej serwerowni, który odgrywa ważną rolę w obsłudze sprzętu IT. To jeden z podstawowych elementów infrastruktury centrum danych w firmie, zapewniający bezpieczeństwo, dostępność, odpowiednią wentylację, zasilanie, elastyczność rozbudowy i zarządzania. Oczywiście o ile jesteśmy w stanie wybrać odpowiedni model szafy.

Nie jest to takie łatwe, jak może się wydawać. A gra jest zdecydowanie „warta świeczki”, bo chodzi przecież o kluczowe procesy w firmie, zapewnienie jej odpowiednich warunków do prawidłowego funkcjonowania, a także o sprzęt teleinformatyczny warty kilkanaście, a nieraz i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego wybór odpowiedniej szafy RACK jest tak istotny i dlatego też postanowiliśmy podsumować dla Was kilka ważnych informacji w dzisiejszym wpisie. Przygotowaliśmy garść praktycznych porad, które ułatwią Wam wybór odpowiedniej szafy w firmie. Zapraszamy!

Jak wybrać szafę RACK i co wziąć pod uwagę?

Na początek warto podkreślić, że dostępny jest szeroki wybór modeli szaf RACK, co pozwala dobrać idealny sprzęt do indywidualnych potrzeb firmowych, a z drugiej strony trochę utrudnia finalny wybór. To będzie kluczowe – dobrać szafę do własnych potrzeb i warunków. A na co zwrócić szczególnie uwagę? Jedną z pierwszych kwestii, powinien być rozmiar. W zależności od liczby przewidywanych urządzeń możemy zdecydować się na szafę RACK o odpowiedniej charakterystyce i wielkości. Mniejszy mebel może pełnić funkcję naściennego centrum logicznego z centralką telefoniczną, krosownicą i prostym panelem rozdzielczym – jest to tzw. szafa RACK wisząca. Jeśli planujemy instalację urządzeń UPS i większych serwerów, warto skorzystać z szafy RACK stojącej. Stojąca nie oznacza oczywiście, że nie da się jej przemieszczać 😉 Zwykle dostarczana jest ona na kółkach i można swobodnie ustawić ją we wnętrzu serwerowni. Poza mobilnością, stojąca wersja ułatwia ewentualną rozbudowę, wentylację przy dużym obciążeniu sprzętowym. To również wysokie bezpieczeństwo i ochrona sprzętu. A wiszące szafy RACK?

Na naszym blogu znajdziecie wpis, w którym poświęciliśmy już sporo uwagi rodzajom szaf RACK i ich zastosowaniu. Zamiast powielać najważniejsze informacje, zachęcamy Was do zapoznania się z naszym artykułem.

Szafy RACK
Dowiedz się więcej o szafach RACK!

Jak dostosować wysokość szafy serwerowej? Wystarczy zmierzyć wysokość wszystkich jednostek, które zostaną w niej umieszczone i dodać kilkadziesiąt procent rezerwy. Ma ona ułatwić ewentualną rozbudowę, dlatego dokładna wartość będzie uzależniona od indywidualnych czynników, które trzeba ocenić. Jeśli chodzi o głębokość szafy RACK, należy uwzględnić obecność przewodów zarówno z tyłu jak i z przodu oraz przestrzeń do cyrkulacji powietrza. Niektóre meble serwerowe są dwudzielne (dwusekcyjne) i umożliwiają dostęp do głębszej części bez demontażu pracujących jednostek, co może okazać się bardzo przydatne. Kolejna sprawa to dobór jednostki rozdziału energii elektrycznej (PDU). W tym przypadku również istotne będą indywidualne oczekiwania i sytuacja. Co więcej, warto uwzględnić nie tylko sytuację aktualną, ale też mieć z tyłu głowy, że technologia się rozwija, pojawia się nowy sprzęt, który będzie miał prawdopodobnie inne zapotrzebowanie na moc, inne ilości i typy wtyczek itd. O czym jeszcze warto pamiętać?

budowa szafy RACK
Budowa szafy RACK

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze szafy RACK?

Wielkość i rodzaj szafy RACK to nie wszystko. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na szereg dodatkowych czynników. Wsród tych najważniejszych trzeba wspomnieć o jakości wykonania i tworzywa, z jakiego szafa została wykonana. Stabilna konstrukcja i wysokiej jakości stal będą stanowiły odpowiednie zabezpieczenie, chroniąc urządzenia, zapobiegając przewróceniu się szafy, przy jednoczesnej długiej żywotności. Jeśli jesteśmy przy bezpieczeństwie, z pewnością warto upewnić się, że dany mebel jest zgodny z obowiązującymi normami i wymogami. Warto też zwrócić uwagę na kilka detali, które również mogą mieć spore znaczenie. Chodzi między innymi o rodzaj zamka, montażu, drzwi (zazwyczaj są one przeszklone lub stalowe). Przy tej okazji polecamy Waszej uwadze szafy marki blacktec. W naszej ofercie znajdziecie wszystkie niezbędne elementy, rownież akcesoria, listwy, zasilacze, panele wentylacyjne, patch panele, itd.

Skontaktuj się z nami i poznaj ofertę na szafy blacktec.

Kolejna sprawa to czy szafa RACK jest jednosekcyjna czy dwusekcyjna – w przypadku wiszących szaf rack modele dwusekcyjne umożliwiają łatwiejszy dostęp do wnętrza. Uwagi wymaga też kwestia otworów wentylacyjnych, gniazdka uziemiającego i szczelności. Ten ostatni punkt będziesz szczególnie ważny, gdy szafy zlokalizowane są w pomieszczeniach innych niż serwerownie i specjalnie dostosowane pomieszczenia techniczne. Zdarza się, że mieszczą się w zdecydowanie mniej sprzyjających warunkach, gdzie sprzęt narażony jest na działanie wilgoci. W takich sytuacjach warto przemyśleć zakup szafy RACK o podwyższonej szczelności. W praktyce oznacza to te szafy o wyższym współczynniku IP, który dotyczy różnego rodzaju obudów. Współczynnik ten określa stopień ochrony przed wnikaniem do wnętrza obudowy ciał obcych oraz wody. Obudowa może być całkowicie pozbawiona ochrony, chronić przed wnikaniem do jej wnętrza niewielkich ciał stałych, przed wnikaniem ciał stałych i deszczem, aż po całkowitą szczelność. Przy najwyższym stopniu ochrony producenci zazwyczaj gwarantują pyłoszczelność oraz szczelność przy całkowitym zanurzeniu obudowy w wodzie.

Nawet jeśli nie planujecie budować pływającego centra danych, warto wziąć pod uwagę ten czynnik, aby mieć pewność że szafa RACK odpowiednio chroni sprzęt, a tym samym będzie dobrym zakupem i dobrą inwestycją dla firmy. Jak widzicie czynników i elementów, które warto wziąć pod uwagę jest naprawdę sporo. Tak jak wspomnieliśmy – najważniejsze w wyborze szafy RACK jest kierowanie się indywidualnymi potrzebami. Jeśli macie problem w ich ustaleniu, chętnie pomożemy. Zespół AL Projekt to doświadczeni specjaliści, którzy na bazie praktycznej wiedzy pomogą wybrać najlepszą szafę do Waszej firmy. W sprzedaży posiadamy szafy RACK marki blacktec. oraz niezbędny sprzęt, akcesoria i zajmujemy się sprawnym montażem. Dlatego jeśli stoicie przez decyzją o zakupie szafy RACK, czy budowy serwerowni – zachęcamy do kontaktu z nami i skorzystania z naszej kompleksowej oferty.