Okres świąteczny to czas radości, rodzinnych spotkań i… wyższych rachunków za prąd. I nie trzeba organizować wielkich rodzinnych obiadów, żeby zużycie energii w domu mocno się zwiększyło. Świąteczne dekoracje, przygotowanie tradycyjnych potraw, w tle telewizor włączony przez cały dzień. Znacie to?
Co ciekawe większość z nas planuje wydatki na prezenty czy świąteczną żywność, a zapominamy, aby wziąć pod uwagę rachunki za prąd. Dotyczy to nie tylko wydatków domowych, ale też firmowych. Na co zatem zwrócić uwagę? Jakie są największe pożeracze prądu przy okazji świąt? Kilka ciekawostek od nas znajdziecie w artykule.
Ile kosztuje nas energia w święta?
Wzrost zużycia prądu podczas świąt nie wynika tylko z kolorowych dekoracji, takich jak lampki choinkowe. Przygotowanie bigosu, pieczeni, czy świątecznych ciast oznacza długie godziny pracy piekarnika i płyty grzewczej. To właśnie te urządzenia są najbardziej energochłonne. Jakie koszty generują poszczególne urządzenia w trakcie ich godzinnej pracy?
- Płyta indukcyjna – 1,50 zł/h
- Piekarnik (180°C) – 0,70 zł/h
- Telewizor plazmowy 50 cali – 0,12 zł/h
- Telewizor LCD 50 cali – 0,10 zł/h
- Telewizor LED 50 cali – 0,08 zł/h
- Tradycyjne lampki choinkowe – 0,06 zł/h
- Lampki LED – 0,02 zł/h
- Czajnik elektryczny, choć rzadko używany przez całą godzinę, może w ciągu dnia zużyć prąd o wartości około 50 groszy, a w święta ta kwota będzie jeszcze wyższa.
Co ważne, rok 2024 przyniósł kolejne podwyżki cen energii elektrycznej. Stawki za 1 kWh prądu od największych sprzedawców energii, takich jak PGE, Enea, Tauron, Energa i E.ON, wzrosły dla odbiorców indywidualnych o przeciętnym zużyciu (taryfa G11) o blisko 18% w porównaniu do roku poprzedniego. To nie jest dobra wiadomość, bo oznacza to że rachunki za świąteczny okres również będą sporo wyższe w stosunku do poprzednich świąt.
Średnia cena prądu dla taryfy G11 w 2024 roku wynosi 0,89 zł/kWh brutto, uwzględniając 23% stawkę VAT obowiązującą od 1 lipca 2024. Na tę cenę składa się koszt dystrybucji w wysokości 0,5628 zł/kWh oraz koszt sprzedaży energii w wysokości 0,6150 zł/kWh.
Warto zauważyć, że do 30 czerwca 2024 obowiązywała niższa, 5% stawka VAT na energię elektryczną. Po jej wygaśnięciu, ceny prądu automatycznie wzrosły o kilkanaście procent. Dodatkowo, od 1 lipca przestały obowiązywać dotychczasowe limity zużycia prądu objęte zamrożonymi cenami.
Bezpieczeństwo energetyczne podczas świąt
Cena to nie wszystko. Wyższe rachunki wcale nie oznaczają ,że jakość czy bezpieczeństwo korzystania z energii również wzrosło. Ryzyko ewentualnych awarii jest takie samo jak wcześniej. Świąteczna atmosfera może zostać zakłócona przez nieoczekiwane przerwy w dostawie prądu i żeby temu zapobiec, warto zadbać o bezpieczeństwo energetyczne w swoim domu i firmie. Jak?
Choćby poprzez regularna konserwację instalacji elektrycznej. To pozwoli sprawdzić w jakim jest stanie technicznym, zmniejszy ryzyko aby zwarć itd. Warto też pamiętać o nieprzeciążaniu gniazdek. Podłączenie zbyt wielu urządzeń do jednego źródła zasilania może prowadzić do przegrzania instalacji. Wiadomo, że zwłaszcza w święta będzie to wyzwaniem, ale z drugiej strony, najgorsze co może się wydarzyć to nagła utrata prądu, czy to w trakcie firmowej wigilii, czy też w trakcie spotkania przy domowym stole. Dlatego też warto rozważyć zakup urządzeń zapasowych, takie jak zasilacze awaryjne (UPS) czy generatory prądu, które zapewnią ciągłość zasilania podczas nagłych awarii.
Zasilacze UPS i agregaty
Jeśli obawiasz się o ciągłość zasilania w okresie świątecznym, warto rozważyć profesjonalne rozwiązania oferowane przez firmę blacktec. To idealne rozwiązanie dla domów i firm. Dzięki nim możesz mieć pewność, że:
- Twoje urządzenia elektryczne, w tym piekarnik czy telewizor, będą działać bez zakłóceń nawet w przypadku przerw w dostawie prądu.
- Biura i firmy, które intensywnie pracują w okresie świątecznym, nie doświadczą strat związanych z awariami energetycznymi.
- Produkty blacktec. cechuje jakość oraz łatwość obsługi, a inwestycja w sprzęt to dobry ruch nie tylko na święta, ale też w każdy inny dzień.
Własny agregat, zasilanie awaryjne nie rozwiązuje całkiem problemu. Często chodzi bowiem o nasze nawyki. Nawet drobne zmiany pozwolą nie tylko oszczędzić kilka złotych, ale też ograniczają ryzyko. A chyba każdy z nas woli cieszyć się świętami w pełni, bez zmartwień o brak prądu, czy rachunki które Mikołaj zostawi pod choinką. Jak zaoszczędzić na energii w święta?
Przechowując bożonarodzeniowe potrawy i dania, warto pamiętać, że lodówka oraz zamrażarka są urządzeniami, które pobierają sporo energii elektrycznej, a jeszcze więcej, gdy wkładamy do nich potrawy, które nie zdążyły ostygnąć. Okres świąteczny związany jest również z praniem obrusów oraz innych materiałów. Warto jednak włączać pralkę wówczas, gdy bęben jest rzeczywiście pełny i może nie zawsze warto ustawiać wysokie temperatury? Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzić można nawet 40% energii na praniu. elektrycznej. To oczywiście tylko kilka przykładów, które mają Was zachęcić, aby zwracać uwagę na pewne przyzwyczajenia. Aby bardziej świadomie korzystać z energii w święta i dzięki temu ograniczyć dodatkowe koszty w tym okresie. A jakie Wy macie sposoby?