You are currently viewing Dlaczego warto inwestować w nowe technologie i wyposażenie?

Dlaczego warto inwestować w nowe technologie i wyposażenie?

Dużo mówi się o konieczności inwestowania przez firmy w IT i nowe technologie. Podobnie jeśli chodzi o wyposażenie firmy. Z pewnością nie raz słyszałeś stwierdzenie: „jak kupisz lepszy sprzęt, to dłużej pochodzi” albo: „stojąc w miejscu, tak naprawdę się cofasz”. Sami też często to podkreślamy, ale co to właściwie znaczy? Do czego w praktyce się to sprowadza? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania, co jak mamy nadzieję będzie dla Was wystarczającą zachętą do wdrożenia niektórych rozwiązań we własnej firmie.

Biznes to nieustanny wyścig

Brak inwestycji w innowacje technologiczne, z obszaru IT i nie tylko, to częsta blokada, która uniemożliwia rozwój biznesowy. Dlaczego? Wszystkiemu winne jest otoczenie w jakim biznes funkcjonuje. Postęp technologiczny, konkurencja, coraz bardziej wymagający klienci… Niezależnie od branży w jakiej działacie, schemat pozostaje ten sam. A jeśli cały świat idzie do przodu, to stojąc w miejscu może się okazać, że w rzeczywistości się cofamy. Trudno będzie w tym wyścigu nadążyć za zmianami, bez odpowiednich inwestycji w innowacje, w wyposażenie firmy. Bez usprawnienia firmowych działań i organizacji ich na nowo. Zwłaszcza w tych najważniejszych obszarach działalności i tych procesach, które odpowiadają za właściwe funkcjonowanie biznesu. Może się szybko okazać, że będzie od tego uzależniony nie tyle rozwój firmy, co jej przetrwanie. Jej być albo nie być. Czy tego chcemy czy nie, ma to wszystko formę wyścigu. Ten kto szybko zrozumie zależność między rozwojem i potencjałem, a nowymi technologiami, ten ma szanse wyprzedzić konkurencje.

To nie tylko teoria. Potwierdzają to też liczne badania. Wynika z nich m.in., że 65% firm, które wdrożyło nowoczesne rozwiązania IT odnotowały zwiększone zyski w krótkim czasie. Poprawiły się też relacje z klientami i organizacja biznesowa.

wyposażenie serwerowni

Nowoczesne rozwiązania w firmie

Jednym z pierwszych działań jakie warto przemyśleć jest przeanalizowanie aktualnych potrzeb, procesów i ich optymalizacja. Optymalizacja procesów biznesowych to nic innego jak działania zmierzające w kierunku osiągnięcia możliwie największej ich efektywności. Co to oznacza w praktyce? W skrócie to doprowadzenie do tego, aby każde pojawiające się zadanie (wchodzące w skład danego procesu), wykonane zostało przy możliwie najmniejszym zaangażowaniu zasobów, nie zakłócając przy tym realizacji innych zadań. A wszystko w odpowiedniej kolejności, efektywnie alokując dostępne zasoby, minimalizując koszty. Modelujemy procesy biznesowe tak, aby poprawić ich efektywność, pamiętając o zmiennych, ograniczeniach, wymaganiach i co ważne – bezpieczeństwie. Część z nich automatyzujemy (powtarzające się czynności) według określonych wytycznych – z myślą o tym, aby całość tworzyła jeden, spójny, dobrze funkcjonujący organizm. Dotyczy to zarówno procesów bezpośrednio związanych z działalnością, ale też tych pobocznych, które również mają duży wpływ na dobre działanie tego organizmu. Na przykład odpowiednie zarządzanie serwerownią, albo komunikacją w zespołach.

Nowoczesne technologie to bardzo ogólne i pojemne określenie. Dlatego dziś wskażemy kilka obszarów które mogą Was zainteresować. Na początek wspomnimy o cloud computingu, czyli technologii chmury. Z jednej strony temat jest na fali już od jakiegoś czasu, ale od niedawna widać tego bezpośrednie korzyści. Ma to związek między innymi z coraz większymi kosztami, jakie firmy są zmuszone inwestować w IT. Z tego też powodu, coraz więcej firm korzysta z chmury. Oczywiście optymalizacja kosztów firmowych związanych z technologią to nie jedyny argument przemawiający za cloud computingiem. Kolejną nową technologią, którą coraz częściej i z coraz lepszym efektem wykorzystują firmy, jest sztuczna inteligencja. Sposobów na jej wykorzystanie jest naprawdę wiele, co więcej lista ta rośnie w szybkim tempie. Największe korzyści przynosi chyba w analizie danych, w automatyzacji, w usprawnianiu poszczególnych (szczególnie tych powtarzalnych) procesów. Widać to szczególnie wyraźnie po branży finansowej, e-commerce i w handlu.

Kolejnym obszarem działalności firmy, który wręcz wymaga innowacji jest bezpieczeństwo. Jeszcze nigdy bezpieczeństwo danych nie było tak ważne, jednocześnie jeszcze nigdy wcześniej zapewnienie go nie było tak trudne. A zaniedbanie tej kwestii nigdy nie wiązało się z tak dużymi karami i konsekwencjami jak obecnie. To sprawia, że nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie ale też odpowiedni sprzęt stało się obowiązkiem, a nie wyborem. Zwłaszcza w firmach, gdzie operacje na danych są istotne i jest ich dużo. Dlatego też między innymi warto przemyśleć inwestycje w zasilanie awaryjne. Dlaczego? Jaki UPS wybrać? Zajrzyjcie do poprzedniego wpisu, gdzie szerzej opisaliśmy ten aspekt.

UPS w AL Projekt

Inwestycja w nowoczesne technologie, będzie oznaczała też inwestycje w nowoczesne narzędzia, oprogramowanie i wyposażenie. Specjalistyczne oprogramowanie umożliwia skuteczne i wygodne zarządzanie wybranymi procesami firmowymi. Coraz nowsze i lepsze aplikacje dają coraz większe możliwości, zwłaszcza że część z nich powstaje jako odpowiedź na konkretne potrzeby rynku, dostawców usług i klientów. Każda branża ma własne dedykowane oprogramowanie. Co chwilę pojawiają się jakieś nowe narzędzia, które oferują jeszcze większe możliwości. Na pewno część z nich już wykorzystujecie w swoich firmach i możecie potwierdzić jak dużo dają.

Nowoczesne wyposażenie, to nowoczesna firma

Nowoczesna firma, to nie tylko zgrabne hasło reklamowe. To rzeczywistość, która prędzej czy później do każdego dotrze. Dzisiejszy wpis miał Was zachęcić tylko do tego, aby później zamienić na prędzej. Nie tylko dlatego, że biznes to wyścig, w którym konkurencja nie będzie na nas czekać, oglądać się za siebie, ale też dlatego, aby Wasze biznesy mogły sprawnie funkcjonować. Jeśli nie chcecie dać się wyprzedzić – musicie inwestować w nowe rozwiązania, jakościowe wyposażenie, zaczynając od szaf RACK w serwerowni, po wykorzystanie sztucznej inteligencji w optymalizacji procesów. Ważne będzie też korzystanie z profesjonalnego wsparcia. Jeśli chodzi o usługi teletechniczne, nie musicie już szukać – jesteście pod właściwym adresem 🙂 Dotyczy to jednak wielu innych obszarów firmowych, które trzeba wziąć pod uwagę.

Podsumowując, inwestycje w nowoczesne rozwiązania i sprzęt pomogą Wam w:

  • usprawnieniu kluczowych procesów firmowych,
  • rozwoju Waszej oferty i poprawy wyników sprzedażowych,
  • wyjściu naprzeciw oczekiwaniom Waszych klientów,
  • utrzymaniu i poprawie bezpieczeństwa firmy,
  • lepszym zarządzaniu działaniami i komunikacją (wewnętrzną i zewnętrzną),
  • budowaniu długofalowej strategii rozwoju firmy,
  • dostosowaniu się do zmieniającego się prawa i rynku.

Całe szczęście nie wszystkie nowe technologie są drogie, a przez to nieosiągalne. Nie zawsze jakościowy sprzęt musi kosztować majątek. Dobrym przykładem są produkty firmy blacktec. Zajrzyj do naszej oferty, sprawdź i skontaktuj się z nami.