Każdy przedsiębiorca, który prowadzi własną działalność w firmowej siedzibie, biurze, ma zakład produkcyjny, albo sieć magazynów, sklepów itp (pracując w domu też), na pewnym etapie zaczyna myśleć o bezpieczeństwie swojej firmy. Również tego energetycznego. To przychodzi w różnych momentach i często jest konsekwencją rozwoju biznesowego. Jak zabezpieczyć firmę przed brakiem energii? Od czego zależy bezpieczeństwo energetyczne i jak można je poprawić? To tylko część pytań jakie warto sobie zadać i na które znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury.
Jak zabezpieczyć firmę przed brakiem energii?
Jeden z najskuteczniejszych sposobów na podniesienie bezpieczeństwa energetycznego w firmie to dywersyfikacja. Co to? Najprościej mówić to uniezależnienie się od jednego źródła pozyskiwania prądu i ciepła. Polska nadal pozostaje krajem uzależnionym od paliw kopalnych, dlatego skuteczność walki o bezpieczeństwo energetyczne przedsiębiorstwa zależy w dużej mierze od kroków podjętych w skali mikro. Ważna jest też optymalizacja posiadanego potencjału. Dywersyfikacja źródeł ok, ale równie ważna jest dbałość o minimalizowanie strat i efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów, czyli dobre wykorzystanie tego co już jest.
Poprawa bezpieczeństwa energetycznego firmy, wymaga zaangażowania się w dodatkowe działania, często wiąże się z dodatkowymi kosztami, zatrudnieniem fachowców, albo nawet przeszkolenie personelu. W różnych przypadkach można mówić o różnych sposobach. Jednym z podstawowych jest modernizacja systemu energetycznego. Dzięki temu możliwe jest uniezależnienie się od dostaw energii z zewnątrz i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw na terenie przedsiębiorstwa. Modernizacja pozwala także na optymalizację i zminimalizowanie ryzyka przerw w dostawach energii. Ma to związek z odpowiednim sprzętem i technologią, które to umożliwiają. A jakie są dostępne opcje?
- kogeneracja – proces produkcji jednocześnie dwóch rodzajów energii, tj. ciepła i elektrycznej. Równie często wykorzystywana jest trigeneracja, która dodatkowo produkuje chłód w procesie absorpcji ciepła.
- fotowoltaika – produkcja energii elektrycznej za pomocą paneli słonecznych. Fotowoltaika jest zrównoważonym źródłem energii, co dodatkowo ma pozytywny impact na środowisko.
- magazyny energii – pozwalają na przechowywanie nadmiaru energii elektrycznej, produkowanej np. w godzinach szczytu.
- technologie wodorowe – opierają się na produkcji i wykorzystaniu wodoru jako nośnika energii. Technologie te pozwalają na magazynowanie energii w postaci wodoru i jej późniejsze wykorzystanie, co daje dodatkowe możliwości i elastyczność.

Fotowoltaika działa najczęściej w systemie on-grid (czyli we współpracy z siecią). Do poprawnego dostarczania prądu do obiektu niezbędne jest zasilenie falownika prądem. Jeśli zależy nam, aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne firmy, powinniśmy rozważyć montaż instalacji hybrydowej wraz z magazynem energii i agregatem. Tak przygotowany, kompatybilny zestaw gwarantuje nam pełną niezależność i niezakłócone dostawy prądu. A jeśli chodzi o ciepło? Tu odpowiedzią może być montaż powietrznej pompy ciepła. Dodatkowym pomysłem podnoszącym bezpieczeństwo, ale też optymalizującym koszty, jest negocjacja lub zmiana umowy. Rynek energii dla firm został już jakiś czas temu uwolniony, dzięki czemu można podpisywać porozumienia z wybranym przez siebie dostawcą. W tym kontekście niezwykle ważna jest weryfikacja źródła pochodzenia energii.
Ważne jest też, aby wszystkie zastosowane technologie działały jako jeden spójny system. Tylko to pozwala na uzyskanie optymalnej wydajności i efektywności, jest najlepszym rozwiązanie. Łączenie rozwiązań pozwala na integrację różnych źródeł energii, umożliwia ich wzajemność i zapewnia stabilność. Tutaj istotne jest odpowiednie rozplanowanie tych systemów, aby dobrze razem funkcjonowały, czyli na przykład, w godzinach szczytu, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest wysokie, magazyny energii mogą uzupełnić niedobory, a w okresach niższego zapotrzebowania na energię, magazyny mogą być naładowywane, korzystając z nadwyżek energii. Wodór natomiast może być produkowany z nadwyżek energii produkowanej przez fotowoltaikę i magazyny energii, co pozwala na jego magazynowanie i wykorzystanie w momencie, gdy inne źródła energii nie są dostępne. To tylko przykład, ale dobrze oddaje jak istotne jest tworzenie spójnego systemu, który pozwala na uzyskanie optymalnej wydajności i efektywności, zapewniając jednocześnie stabilność i bezpieczeństwo.

Co jeszcze warto wiedzieć?
Poza modernizacją systemu energetycznego, istnieją również inne sposoby na poprawienie bezpieczeństwa energetycznego w firmie. Jednym z nich jest wprowadzenie rozwiązań takich jak efektywne oświetlenie czy nowoczesne urządzenia energooszczędne. Nie warto zapominać również o regularnych przeglądach sprzętu, monitorowaniu stanu infrastruktury energetycznej i planowaniu prac serwisowych. Dzięki temu można w porę zauważyć i usunąć ewentualne usterki czy nieprawidłowości, co zwiększa bezpieczeństwo dostaw energii. Ostatnią kwestią, na którą chcemy Wam dzisiaj zwrócić uwagę jest odpowiedni zasilacz awaryjny. To doskonałe uzupełnienie infrastruktury, który podnosi bezpieczeństwo energetyczne i zapewnia stabilność. Zobacz listę dostępnych UPS w AL Projekt: Katalog.
Bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko kwestia techniczna, ale również organizacyjna. Dlatego też ważne jest, aby w firmie istniały odpowiednie procedury i plan działania w przypadku nieplanowanej przerwy w dostawach energii. To istotne zarówno dla funkcjonowanie organizacji, ale też z punktu widzenia pracowników, a nawet przeciwdziałaniu pewnych problemów. To jeden z wielu sposobów, które wzmacniają ochronę energetyczną firmy, ale nie jedyny. Chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem w tym zakresie i podpowiemy dodatkowe rozwiązania. Bardziej celowane i dopasowane do indywidualnych potrzeb, możliwości, rodzaju przestrzeni. To niezmiernie istotne, aby konkretne narzędzia, systemy i urządzenia dobrze odpowiadały specyficznym warunkom w danej firmie. Chętnie w tym pomożemy. Napisz lub zadzwoń do nas i porozmawiajmy o szczegółach!