You are currently viewing Dobry UPS – potrzebujesz go, nawet jeśli jeszcze o tym nie wiesz

Dobry UPS – potrzebujesz go, nawet jeśli jeszcze o tym nie wiesz

Zasilacz bezprzerwowy UPS może wydawać się zbędnym urządzeniem, biorąc pod uwagę codzienne, stabilne dostawy energii przez zakłady energetyczne. Z drugiej strony chyba wszyscy dobrze wiemy, jak w praktyce wygląda stabilna dostawa energii. Do tego dochodzą nieprzewidziane problemy i nagłe awarie. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że coraz więcej osób i firm inwestuje w te urządzenia. Dlaczego zasilacze UPS stają się niezbędne? W jakich przypadkach warto je zastosować? Dlaczego potrzebujesz dobrego UPS-a, nawet jeśli jeszcze o tym nie wiesz?

UPS – a po co mi to?

Możesz pomyśleć: po co mi UPS. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia mieszkania, albo wykupienia pakietu medycznego, w trakcie zagranicznej podróży. Po co to, pewnie i tak nic się nie stanie, bezsensowna inwestycja. Rzeczywistość jest jednak inna, o czym zapewne nie trzeba Was szczególnie uświadamiać. Nawet jeśli do tej pory nie mieliście podobnych, wystarczy odrobina wyobraźni. Podobnie w przypadku problemów z awarią sieci energetycznej, albo przerwami w dostawie prądu, nie jest zjawisko rzadkie. Z naszych obserwacji i doświadczeń wynika, że zdarza się stosunkowo często. Właśnie w takich sytuacjach potrzebujesz UPS-a. Gdy dochodzi do przerw w dostawie energii, zasilacz UPS zapewnia ciągłość pracy urządzeń, co jest kluczowe dla wielu krytycznych systemów. W firmie i w domu.

Co więcej, UPS zapewnia stabilne napięcie i eliminuje zakłócenia, które mogą wpływać negatywnie na działanie urządzeń. Dzięki tym funkcjom, UPSy znajdują zastosowanie w systemach zasilania gwarantowanego, będąc ich głównym elementem. Wiele krytycznych urządzeń wymaga takiego ciągłego i stabilnego zasilania.

Przykłady urządzeń wymagających ciągłego i stabilnego zasilania:

  • infrastruktura IT – serwery i inne kluczowe komponenty IT nie mogą być nagle wyłączane, to zwiększa ryzyko uszkodzeń oraz przerw w działalności firmy, co z kolei generuje straty finansowe;
  • służba medyczna – sale operacyjne i urządzenia podtrzymujące życie muszą działać bez przerw, a każda awaria może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów;
  • przemysł – zawory, pompy i urządzenia sterujące muszą być zasilane nieprzerwanie, aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych;
Zasilanie awaryjne w budynkach przemysłowych

Jak to działa?

UPS działa na zasadzie tworzenia własnego stabilnego źródła zasilania poprzez przetwarzanie napięcia sieciowego na napięcie stałe, a następnie na napięcie przemienne. Dzięki temu, napięcie wytwarzane przez falownik jest stabilniejsze i mniej podatne na zakłócenia niż bezpośrednie napięcie sieciowe. W przypadku przerwy w dostawie prądu, UPS czerpie energię z baterii, zapewniając ciągłość zasilania bez przerw. Dlatego też UPS typu online nazywany jest też UPS-em z podwójnym przetwarzaniem (lub konwersją). Napięcie przemienne, które wytwarza falownik w UPS-ie, jest w założeniu napięciem sieciowym. W przypadku Polski jest wytwarzane sinusoidalne napięcie fazowe 230VAC/50Hz. Warto jednak zauważyć, że poprzez wytworzenie napięcia stałego odcinamy się od niestabilności i zakłóceń sieciowych. Następnie poprzez zastosowanie falownika otrzymujemy pełną sinusoidę wykazującą się większą stabilnością niż ta z sieci. A na sam koniec w przypadku przerwy w zasilaniu z sieci, falownik zamiast z prostownika będzie czerpał energie z baterii. I to wszystko bez żadnej przerwy w zasilaniu.

Warto pamiętać, że UPS ma też swoje wymagania i nie zaakceptuje dowolnego napięcia zasilającego. Jeśli wyjdziemy poza akceptowalne zakresy jego parametrów wejściowych, UPS nie będzie pracował poprawnie. Oczywiście te zakresy są dość szerokie, a zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, warto dokonać niezbędnych pomiarów.

Dobry UPS, czyli jaki?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Dobry UPS, to dopasowany pod konkretne warunki, zasilacz od sprawdzonego producenta. Można powiedzieć, że są dwa podstawowe parametry, które bierzemy pod uwagę: moc urządzenia i czas podtrzymania. Po prawidłowej analizie mocy i określeniu celu, jaki chcemy osiągnąć, jesteśmy w stanie optymalnie dobrać rozwiązanie pod względem technologicznym, jak i ekonomicznym.

Moc zasilacza UPS to sprawa kluczowa o tyle, że przy dobraniu zbyt małego UPS-a, będziemy mieli do czynienia z odcinaniem zasilania. Zasilacz, aby chronić się przed przeciążeniem będzie odcinał wyjście, co może być źródłem dodatkowych problemów, a nie ich rozwiązaniem. Dlatego ważne jest, aby dobierając moc uwzględnić nie tylko moc nominalną urządzeń, a również moc maksymalną. To oczywiście nie wszystko co musicie wiedzieć.

Zasilanie awaryjne w małej firmie

Nominalna to moc znamionowa urządzenia, a maksymalna – moc chwilowa. Urządzenia ze względu na swój indywidualny charakter pracy może (pomimo zadeklarowanej mocy nominalnej) pobierać znacznie większą moc chwilową. Co ważne, moce nominalne jesteśmy w stanie w miarę łatwo wyczytać z dostępnych informacji, natomiast moce maksymalne często nie są znane. Dlatego tak często powtarzamy w rozmowach, oraz na naszym blogu, że kluczowe znaczenie w wyborze odpowiedniego UPS-a mają indywidualne czynniki, ale i wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy dobrze wiedzą, jakie urządzenie najlepiej się sprawdzi w danym przypadku.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z UPS-ów modułowych, gdzie możemy dołączać kolejne moduły i elastycznie zwiększać moc.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na czas autonomii, czyli czas, jaki UPS ma podtrzymywać obciążenie przy awarii sieci zasilającej. Zawsze trzeba brać pod uwagę, czy zależy nam na krótkim czasie, żeby bezpiecznie wyłączyć urządzenia lub serwery, czy na dłuższym czasie pozwalającym na uruchomienie generatora awaryjnego (czyli ok. 10 minut). Zazwyczaj baterie stosowane w UPS-ach pracują w układzie szeregowym, więc należy bardzo uważnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa przy ich eksploatacji.

Zasilacze UPS są niezastąpione wszędzie tam, gdzie ważne jest stabilne i nieprzerwane zasilanie. A przy wyborze odpowiedniego UPS, warto dokładnie przeanalizować potrzeby w zakresie mocy i czasu podtrzymania, aby zapewnić optymalne i ekonomiczne warunki pracy. Dlatego najlepsze co możecie zrobić, to skorzystać z fachowego wsparcia. Jako AL Projekt specjalizujemy się w dostarczaniu i konfiguracji zaawansowanych systemów zasilania awaryjnego, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Jesteśmy też dystrybutorem polskiej firmy blacktec. produkującej szeroki wybór UPS. To jakość w rozsądnej cenie, co potwiedzają nasze dotychczasowe wdrożenia i o czym możecie się przekonać przy bezpośrednim kontakcie z naszym działem handlowym. Chętnie przedstawimy aktualne katalogi produktowe oraz doradzimy najlepsze rozwiązana dla Twojej firmy. Porozmawiajmy!