You are currently viewing Szafa RACK – co warto wiedzieć przed zakupem?

Szafa RACK – co warto wiedzieć przed zakupem?

Wybór odpowiedniej szafy RACK to kluczowa decyzja dla każdej firmy zarządzającej infrastrukturą IT. Może to być jednak przytłaczające, zwłaszcza jeśli nie wiesz, od czego zacząć. Dlatego przygotowaliśmy ten wpis i podsumowanie najważniejszych informacji, które pomogą Ci odpowiednio wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy. Zapraszamy!

Szafa na serwery?

Szafa RACK to specjalistyczna konstrukcja stworzona do bezpiecznego przechowywania i organizowania sprzętu IT. Znajduje zastosowanie w centrach danych oraz mniejszych pomieszczeniach IT i można w niej umieścić serwery, routery, przełączniki, huby, kable i inne urządzenia sieciowe. Co do zasady – umożliwia efektywne zarządzanie infrastrukturą IT, zapewniając porządek i dostępność sprzętu. Oczywiście o ile będzie odpowiednio dobrana do konkretnych warunków i potrzeb. Jest to możliwe między innymi dzięki różnych rodzajów szaf. Do najczęściej stosowanych typów należą:

  • Open Frame Rack – Szafy otwarte są ekonomicznym rozwiązaniem dla firm, które chcą przechowywać sprzęt w jednym miejscu, zachowując łatwy dostęp do urządzeń. Dzięki otwartej konstrukcji zapewniają lepszą wentylację oraz szybki dostęp do kabli i podzespołów. Idealne do pomieszczeń z wysokim zagęszczeniem okablowania.

  • Enclosed Rack – szafy zamknięte zapewniają dodatkową ochronę przed nieautoryzowanym dostępem i uszkodzeniami. Są często stosowane w centrach danych i firmach, gdzie bezpieczeństwo jest kluczowe. Wyposażone w zamykane drzwi i boczne panele, dodatkowo ograniczają ryzyko awarii dzięki kontrolowanej wentylacji.

  • Wall Mount Rack – idealne dla firm z ograniczoną przestrzenią, gdzie potrzebne jest optymalne zagospodarowanie miejsca. Możliwość montażu pionowego lub poziomego, dostępne w wersjach otwartych lub zamkniętych.

  • Colocation Rack – szafy kolokacyjne umożliwiają współdzielenie jednej szafy serwerowej przez kilku użytkowników. Podzielone na niezależne sekcje z osobnym dostępem i różnymi wariantami jeśli chodzi o ilość komór. Najczęściej stosowane w centrach danych.

  • Portable Rack – mobilne racki doskonale sprawdzają się w przypadku transportu sprzętu IT na większe odległości lub w małych biurach. Niektóre modele mają system amortyzacji chroniący sprzęt przed wstrząsami, co dodatkowo ułatwia relokację.
wyposażenie serwerowni

Szeroki wybór producentów i rodzajów dostępnych na rynku może z jednej strony być dobre, bo większy wybór to większa szansa na dobranie odpowiedniego sprzętu, w planowanym budżecie. Z drugiej strony, może to powodować dodatkowe wyzwania związane z koniecznym researchem rynku, porównywaniem ofert, kontaktu z producentami. To sporo czasu i energii, które będą miały wartosć, gdy dadzą spodziewany efekt. Dlatego zanim zadecydujecie się na zakup szafy RACK warto zastanowić się jakie mamy potrzeby i jaki rodzaj będzie najlepszy. Warto wziąć pod uwagę takie parametry jak: wysokość (czyli, ile jednostek rackowych będzie potrzebne), głębokość (czy sprzęt zmieści się w szafie?), szerokość (czy urządzenia mają standardową szerokość 19 cali?).

Zanim kupisz szafę RACK – checklista

Tak jak wspomnieliśmy, zakup szafy RACK warto poprzedzić diagnozą własnych potrzeb, ale też wziąć pod uwagę element rozwojowy. W końcu za jakiś czas może się okazać, że sprzętu IT pojawi się więcej i na przykład, może się pojawić konieczność dokupienia dodatkowego modułu. Tu zasada jest prosta. Im lepiej zaplanujecie zakup, tym większa szansa, że będzie udany. Pomoże Wam w tym poniższa checklista z 10 pytaniami, które warto sobie zadać zanim złożysz zamówienie:

  1. Czy sprzęt pasuje do wysokości, szerokości i głębokości szafy?
  2. Czy wymiary szafy i jej rodzaj dobrze pasuje do aktualnego układu w serwerowni?
  3. Z jakiego materiału ma być RACK?
  4. Czy szafa ma odpowiednią nośność i uniesie cały sprzęt wraz z okablowaniem?
  5. Czy szafa ma odpowiedni przepływ powietrza i opcje chłodzenia?
  6. Jak wygląda kwestia zabezpieczenia, czy drzwi są zamykane na klucz lub wyposażone w system kontroli dostępu?
  7. Czy RACK zapewnia łatwy dostęp do okablowania?
  8. Czy szafa umożliwia dodanie kolejnych urządzeń w przyszłości?
  9. Czy szafa będzie montowana w jednym miejscu, czy potrzebne jest mobilne rozwiązanie?
  10. Czy szafa RACK spełnia obowiązujące normy?

Wybór odpowiedniej szafy RACK zależy od wielu czynników, między innymi od jej rodzaju, rozmiaru, systemów bezpieczeństwa, a w praktyce: od indywidualnych potrzeb. Dlatego dobrze je znać przed zakupem. W AL Projekt możecie nie tylko kupić odpowiednie szafy od polskiego producenta blacktec. ale też liczyć na doradztwo i pomoc w doprecyzowaniu swoich potrzeb i oczekiwań. Takie połączenie da Wam gwarancję, że zakupiona szafa będzie dobrą inwestycją, zapewni bezpieczeństwo i optymalizację Twojej infrastruktury IT. Napisz lub zadzwoń do nas i porozmawiajmy o szczegółach.