Coraz więcej słychać głosów o ryzyku „blackout’u”, o ograniczaniu dostępności prądu w miastach, o problemach branży energetycznej. Część z tych obaw wydaje się przesadzonych, ale nie oznacza to, że są nierealne. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaka zmienią się warunki i sytuacja energetyczna w Polsce. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób zamiast domyślać się i czekać na to co przyniesie przyszłość, już dziś wolą się przygotować na różne scenariusze. Jak?
Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zakup agregatu do domu. Agregaty prądotwórcze nie od dziś cieszą się zainteresowaniem. To dodatkowa lub tymczasowa forma dostarczenia energii elektrycznej do budynku. Niezależnie czy jest to budynek firmy, czy dom mieszkalny. Dziś skupimy się na tym drugim przypadku.
Agregat prądotwórczy do domu?
Zainteresowanie zakupem agregatu prądotwórczego wynika nie tylko z obawy przed czarnym scenariuszem blackout’u. To urządzenie, które sprawdza się w wielu przypadkach, zapewnia prąd w przypadku awarii spowodowanych warunkami pogodowymi, ale jest też chętnie wykorzystywane na placach budowy, w trakcie imprez plenerowych, czy choćby w trakcie wypadów na działkę. Problemy związane z brakiem dostępu do energii elektrycznej zdarzają się od zawsze, wynikają z różnych powodów i z całą pewnością będą nadal się zdarzać. Zakup agregatu jest jednym ze sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie się przed takimi problemami.
Agregat prądotwórczy to urządzenie, które podczas swojej pracy zdolne jest do wytworzenia energii elektrycznej i przekazania jej dalej do potencjalnych punktów odbioru, czyli do urządzeń zasilanych sieciowo. Głównym, a zarazem najważniejszym elementem agregatu prądotwórczego jest jego serce, czyli motor. Silnik agregatu, w zależności od marki i producenta posiada różne pojemności skokowe. Małe agregaty prądotwórcze charakteryzują się silnikiem o niewielkiej pojemności tj. do 100cm3. Mały agregat prądotwórczy zdolny jest do wytworzenia ok 2000W energii elektrycznej na godzinę. Poza silnikiem agregat posiada także panel przedni, na którym z reguły umieszczone są gniazda, służące do przekazania wytworzonej energii elektrycznej tzw. odbiornikom. W większych i droższych modelach agregatów znajdują się silniki o zwiększonej pojemności, większej ilości gniazd oraz posiadające wielofunkcyjne wyświetlacze. W zależności od modelu agregatu i jego parametrów technicznych możliwe jest tymczasowe, bądź długookresowe zagwarantowanie zasilenia prądem elektrycznym domu. Jak zawsze w takich przypadkach wiele będzie zależało od potrzeb danego użytkownika i indywidualnej sytuacji, do której należy dobrać odpowiednie urządzenie. O czym warto pamiętać i jak to zrobić?
Jak wybrać agregat do domu?
Wybierając agregat prądotwórczy należy zwrócić szczególną uwagę na ilość energii elektrycznej, jaką dany agregat jest w stanie wytworzyć oraz na zapotrzebowane jakie potrzebuje dom i jego mieszkańcy. A one będą się różnić w zależności czy mówimy o domu, w którym mieszka cała rodzina, korzysta z wielu, różnego rodzaju sprzętów, czy mówimy o małym domku na działce, w którym przebywamy sezonowo. Dlatego zanim wybierzemy konkretny model agregatu, należy przeprowadzić szacunkowe obliczenia, które mają na celu określenie, jaka ilość prądu będzie potrzebna w budynku. Dobrze też będzie sporządzić listę urządzeń zasilanych elektrycznie oraz ich maksymalnego poboru mocy. Po utworzeniu takiej listy, można oszacować szczytową ilość energii potrzebną dla zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych w danym miejscu. To pierwszy i często najważniejszy krok.
Dokładne wyliczenia pozwolą w pełni wykorzystać potencjał urządzenia, bez niepotrzebnych strat energii i bez narażania się na niepotrzebne, większe koszty. Obliczając niezbędną moc, jaką musi mieć agregat warto pamiętać, że w momencie uruchamiania urządzeń, ich pobór prądu jest większy, niż podczas normalnej, regularnej pracy, dlatego otrzymany wynik powinniśmy powiększyć o kilkadziesiąt procent. To pozwoli zapewnić wystarczający zapas mocy. Moc urządzenia określana jest jako znamionowa oraz maksymalna. Mogłoby się wydawać, że w przypadku domów, zapotrzebowanie na energię nie jest wysokie. Rzeczywistość często bywa jednak inna. W dzisiejszych czasach, w domach jest naprawdę dużo urządzeń, które mniej lub bardziej wykorzystują prąd z gniazdka. Domowy sprzęt elektroniczny RTV i AGD, oświetlenie, ogrzewanie, a czasami małe serwerownie. W czasach, gdy najpopularniejsza jest praca hybrydowa i zdalna, dom staje się też często miejscem pracy i prowadzenia działalności, co dodatkowo zwiększa ogólne zapotrzebowanie na energię, ale też potrzebę ochrony. Dla przeciętnej, 4 osobowej rodziny, dobrym wyborem może być jednofazowy generator z benzynowym silnikiem spalinowym, zapewniający prąd o napięciu 230V i mocy 2-3 kW. W przypadku gdy ta sama rodzina prowadzi dodatkową działalność, albo firmę w swoim domu, wybór agregatu może być już zupełnie inny.
Jak widzicie, wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego dla domu będzie zależy od kilku czynników. Podsumowaliśmy je poniżej:
- Zapotrzebowanie na energię.
- Częstotliwość użytkowania.
- Waga i mobilność.
- Poziom hałasu.
- Rodzaj paliwa.
Analogicznie do wyboru agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego – agregat do domu wielorodzinnego powinien oferować stosunkowo wyższą moc wyjściową. W przypadku domów jednorodzinnych, z reguły zalecane są mniejsze urządzenia, generujące moc w zakresie od 2 do 3 kW. Taka ilość energii zapewnia możliwość wykorzystywania większości sprzętów elektrycznych bez spadków wydajności urządzenia poprzez przeciążenie generatora prądu (agregatu prądotwórczego). Szukając agregatu do domu wielorodzinnego należy więc wybrać urządzenie, które będzie oferować moc większa niż 3kW przy napięciu 230V.
Kupując mały agregat do małego domu należy przede wszystkim ocenić jego możliwości wydajnościowe i porównać je z potrzebami. Zazwyczaj powinien zapewniać moc około 2000 W (2kW),co pozwoli zasilić lodówkę, oświetlenie oraz telewizor.
Wybierając generator prądu do domu, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na parametry związane z mocą, ale też na te związane z hałasem. Duża ilość urządzeń na rynku pracuje na poziomie głośności około 100 dB, co może być uciążliwe dla mieszkańców i sąsiadów. Warto zatem poszukać urządzeń, które będą pracować nieco ciszej, z wytłumionym dźwiękiem, nawet jeśli ich cena będzie nieco wyższa. Warto też pamiętać, że inwestycja w agregat to często zakup na wiele lat. Dlatego cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru, a na pewno powinna stać za nią określona jakość, która spełni nasze wymagania i zapewni niezawodne źródło energii w czasie awarii. W AL Projekt możecie liczyć nie tylko na szeroki wybór agregatów od sprawdzonych producentów, ale też na wsparcie naszych specjalistów, którzy doradzą najlepsze rozwiązania. Najlepsze, czyli dopasowane pod Wasze indywidualne potrzeby i możliwości. Skontaktujcie się z nami, opowiedzcie nam o nich, a my chętnie podpowiemy jaki konkretnie sprzęt będzie najlepszy, przedstawimy ofertę i zapewnimy sprawny transport. Porozmawiajmy o szczegółach.