You are currently viewing Jaki serwer do firmy – praktyczne podpowiedzi

Jaki serwer do firmy – praktyczne podpowiedzi


Niezależnie od tego czy mówimy o małej, średniej czy dużej firmie, wybór serwera bywa wyzwaniem. Nie dla tego, że jest to towar trudno dostępny – wręcz przeciwnie. Na rynku jest bardzo szeroki wybór usług i serwerów, które dobrze sprawdzą się w warunkach biznesowych. Cały czas pojawiają się też nowe rozwiązania i czasami może być trudno za tym nadążyć. W dzisiejszym wpisie podpowiemy dlaczego odpowiedni serwer w firmie ma tak duże znaczenie, jak go wybrać i o czym należy pamiętać budując serwerownię.

Serwer firmowy – dlaczego jest taki ważny?

Czy w dzisiejszych czasach trzeba przekonywać kogokolwiek do tego, że dobra infrastruktura, odpowiednio zorganizowane i wyposażone serwerownie, właściwy wybór sprzętu to niezbędniki, aby firma odpowiednio funkcjonowała? W teorii nie, w praktyce bywa różnie. Nadal wiele firm nie traktuje tego poważnie, nie wykorzystując tym samym własnego potencjału. Dlaczego posiadanie odpowiedniego serwera jest takie ważne?

Serwer to swojego rodzaju informatyczne serce firmy. Od niego zależne są procesy, które w bezpośredni sposób wpływają na efektywność biznesu. W firmach, w których komunikacja i przepływ informacji są ważnym obszarem, trudno sobie wyobrazić brak wydolnego serca. Funkcjonowanie systemów informatycznych byłoby niemożliwe, a przez to funkcjonowanie całej firmy zostałoby poważnie zaburzone. Tak jak wspomnieliśmy na początku – naprawdę nie ma tu znaczenia jak duże jest dane przedsiębiorstwo, tylko jakie ma potrzeby technologiczne związane z utrzymaniem prawidłowego funkcjonowania firmy i jej rozwojem. Serwery to niezbędny element układanki pod tytułem „sprawna firma”. Jak go zatem wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać serwer do firmy?

Na wstępie mamy dla Was dwie wiadomości. Jedna dobra, a druga trochę gorsza. Zaczniemy od tej dobrej: wszyscy wiodący dostawcy oprogramowania i usług informatycznych mają w swojej ofercie serwery odpowiednie dla Twojej firmy. Niestety (i tu pojawia się ta gorsza wiadomość) dostawców jest na tyle dużo, że zdecydowanie się na jeden konkretny rodzaj może być sporym wyzwaniem. Dlatego mamy dla Was kilka praktycznych porad i wskazówek, które ułatwią Wam wybór.

Serwer musi być wydajny, sprawny i niezawodny. Tyle z ogólników. Trzeba natomiast dokładniej przeanalizować jakie zadania będzie wykonywał nasz serwer – to podpowie na co szczególnie zwrócić uwagę. Jeśli dokładnie znacie swoje oczekiwania, można śmiało powiedzieć, że to połowa sukcesu. Serwer może spełniać więcej niż jedną rolę (serwer plików, kopie bezpieczeństwa, zdalna komunikacja). Jakie zadania będzie miał w Waszej firmie? Jakie dane będziecie przetwarzać i w jakim zakresie?

wyposażenie serwerowni

Warto też mieć na względzie, że firmę prędzej czy później czeka rozwój. A przynajmniej większości przedsiębiorców właśnie na tym zależy. W praktyce oznacza to, że z rozwojem działalności idzie zawsze w parze rozwój IT i wyposażenia. Pamiętając o tym wybierzecie serwer skalowalny, który da Wam możliwość dalszych zmian, usprawnień, bez konieczności nowych inwestycji.

Przy wyborze firmowego serwera warto też zrobić szczegółowy research w sieci. Dostępne są rankingi układane zarówno przez marki, jak i niezależnych użytkowników. Przy pomocy takiego zestawienia, łatwiej jest porównać poszczególne funkcje, a tym samym wybrać najbardziej pasującą opcję. Dobrze będzie też zapoznać się z opiniami użytkowników. Nie chodzi tylko o samo środowisko ale też o support. Oczywiście warto mieć dystans do anonimowych rekomendacji w internecie, natomiast z pewnością nie warto ich całkiem ignorować. A co powiecie na cloud computing?

Serwer klasyczny czy w chmurze?

W klasycznych serwerach trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia różnego rodzaju awarii, z dużym zużyciem prądu, często też koniecznością stworzenia serwerowni w firmie. Oczywiście w wielu przypadkach będzie to najlepsza możliwa opcja. Od ewentualnych awarii uchroni Was odpowiedni UPS. Jeśli go szukacie, zapraszamy do zapoznania się z ofertą produktów blacktec. Tworząc serwerownię nie można zapominać też o jej wyposażeniu, chociażby w szafę RACK. Oznacza to z pewnością sporo zamieszania i konieczność zainwestowania dodatkowych środków. Jest to jednak wydatek, który się opłaci. Zwłaszcza jeśli skorzystacie ze wsparcia doświadczonych specjalistów AL Projekt. Chętnie doradzimy jak zbudować serwerownię w firmie, dobrać odpowiedni, niezawodny sprzęt i go zabezpieczyć, aby mógł służyć latami. Możecie też poszukać innych rozwiązań.

Czasami dobrą alternatywą staje się serwer w chmurze. Dlaczego dobrą? Oto kilka najważniejszych argumentów, które warto wziąć pod uwagę:

  • Skalowalność – daje możliwość dodawania zasobów w zależności od narastających potrzeb. W wielu przypadkach jest w stanie samodzielnie śledzić ruch i automatycznie dostosowywać wydajność systemu do aktualnych potrzeb.
  • Bezpieczeństwo – dane i kopie zapasowe, dzięki technologii chmury, można bezpiecznie przechowywać w wielu miejscach jednocześnie. Spełnia się tu reguła 3-2-1 (1 – dane produkcyjne w Twoim środowisku. 2 – dane zabezpieczone backupem. 3 – dane zabezpieczone backupem w dodatkowym datacenter)
  • Niezawodność – dostawcy chmury zapewniają gotowe do użycia failovers i load balancers dzięki którym serwis nie będzie narażony na spadki wydajności.
  • Elastyczność – przełączanie się między sprzętem i centrami danych może zostać przeprowadzone bez przestojów
  • Koszty – w przypadku serwera w chmurze nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt, zmniejszają się też koszty związane zatrudnieniem w dziale IT
  • Migracja – z uwagi na konieczność zachowania ciągłości wybranych procesów, nie zawsze można dokonać całościowej migracji. Nie jest to jednak przeszkodą, ponieważ można przeprowadzić ją etapowo. Komponenty, które nie mogą być przeniesione od razu, mogą być nadal hostowane w ramach własnej infrastruktury dopóki nie będą gotowe do migracji. Tego typu rozwiązania hybrydowe są idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy potrzebujecie oprogramowania współpracującego z serwisami, które nigdy nie będą umieszczone w chmurze.
Szafy RACK

Serwerownia w firmie – wsparcie techniczne

Niezależnie od tego na jaki serwer w firmie się zdecydujecie, ważne będzie profesjonalne wsparcie techniczne. Przy zakupie serwera konieczne jest zweryfikowanie umowy pod tym właśnie kątem, ale to nie wszystko. Jeśli w Waszej firmie nie ma działu IT, nie zatrudniacie informatyka, idealnym rozwiązaniem będzie skorzystania z doświadczenia innych. Możecie liczyć na nasze wsparcie nie tylko w wyborze serwera, UPSa, wyposażenia serwerowni, ale też w jej budowie, organizacji okablowania, dostępów. Dajemy też dostęp do świetnych jakościowo agregatów prądotwórczych, do UPSów polskiego, sprawdzonego producenta blacktec. To zapewni bezpieczeństwo serwerom, dzięki czemu posłużą Twojej firmie dłużej i umożliwią dalszy rozwój. Zapraszamy do kontaktu!