Rynek usług i rozwiązań teletechnicznych zmienia się razem z potrzebami użytkowników i biznesu. Podobnie jak ma to miejsce w innych branżach, jest to jeden z głównych czynników stymulujących rozwój. Duże znaczenie ma także postęp technologiczny, który napędza cały proces i daje nowe możliwości. Co ważne korzystają z tego nie tylko duże instytucje i korporacje, ale też mniejsze firmy, które mają coraz większą świadomość i coraz częściej inwestują choćby w zasilanie awaryjne UPS.
W dzisiejszym wpisie podsumowaliśmy dlaczego jest to dobrym pomysłem i o czym warto pamiętać. Podzielimy się też praktycznymi wskazówkami jakie zasilacze będą dobrym wyborem w małym przedsiębiorstwie i dlaczego. Zachęcamy do lektury, a jeśli będziecie potrzebować dodatkowych informacji – do kontaktu z naszym zespołem.
Zasilanie awaryjne w firmie i w domu
Wspomnieliśmy, że rynek się stale rozwija, tak jak i oczekiwania klientów, Można się spodziewać, że to zjawisko w najbliższych latach będzie nabierać na sile, a zasilanie awaryjne będzie absolutnym niezbędnikiem w każdej firmie, a nawet w domu. Dlaczego? Mało który biznes może sobie pozwolić na wstrzymanie energii, czy utratę danych. To ryzyko, które jest bardzo realne, niezależnie czy mówimy o warunkach firmowych, czy domowych. Wpływ na to ma też rosnąca popularność pracy zdalnej i hybrydowej. Wzrost pracowników na home office spowodował większe zapotrzebowanie na rozbudowę i modernizację domowych urządzeń i systemów. Wśród użytkowników rośnie świadomość, że brak zasilacza UPS w domu to już nie tylko kwestia utraty postępów w grze online, ale ryzyko problemów z zapisaniem postępów swojej pracy, brakiem kontaktu z klientem, czy też po prostu brak możliwości wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Do tego dochodzi kwestia systemów automatyzacji domowej (smart home), które stają się coraz bardziej powszechne i odpowiadają za szereg istotnych funkcjonalności. Kontrolują pracę bramy, rolet, klimatyzacji, systemu do monitoringu itd.
Niezależnie czy mówimy o pracy zdalnej, o działalności prowadzonej w domu, czy o małym biurze lub sklepie – inwestujemy w dobre komputery, kamerki internetowe, dobre połączenie internetowe, nowoczesne urządzenia i coraz częściej także w zasilacze awaryjne. A czym dokładniej są UPS-y? Pisaliśmy już o tym na naszym blogu, zachęcamy do zapoznania się z poprzednim wpisem, a teraz podsumujemy dlaczego zasilanie awaryjne jest tak ważne w małej firmie.
UPS w małej firmie – dlaczego jest tak ważny?
Dlaczego UPS w małej firmie jak tak ważny? Większość firm (i nie tylko!) funkcjonuje dzięki energii elektrycznej. Dobrze pokazuje to pewna ciekawostka, która miała miejsce kilka dni temu. Dokładnie 9 stycznia padł rekord chwilowego zużycia energii elektrycznej w Polsce. Z danych operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE wynika, że średnie godzinowe krajowe zapotrzebowanie na moc wynosiło najwięcej w historii pomiarów. Rekord został pobity o prawie 600 MW, co oznacza że co oznacza że zużycie energii w Polsce nigdy nie było wyższe. To z kolei dobitnie pokazuje jak dużą wagę ma dziś sprawny system energetyczny i jak dużo użytkowników jest od niego uzależnionych. W życiu prywatnym i zawodowym. Do myślenia powinny dać też niektóre historie z Europy. We Francji do kryzysu energetycznego wystarczyło wygaszenie reaktora atomowego i kilka bezwietrznych dni. W Hiszpanii atak zimy. W Polsce też sytuacja energetyczna nie jest tak dobra jak może się zdawać. Eksperci ostrzegają, że wraz z wypadaniem kolejnych wysłużonych bloków węglowych, będziemy mieli coraz mniej dostępnej mocy, przy jednoczesnym wzroście popytu. To powinno skłonić zarówno firmy (jak i użytkowników indywidualnych) do szukania rozwiązań pozwalających na zachowanie niezależności od przerw w dostawach energii elektrycznej. Oczywiście UPS jest w takim przypadku jedynie częściowym rozwiązaniem. Jest bowiem w stanie podtrzymać erengię w ograniczonym czasie. Nawet najnowsze i najbardziej nowoczesne modele UPS nie zapewnią wielogodzinnych czasów pracy, a ceny takiego sprzętu mogą być zaporowe dla małej firmy. Dlatego też coraz więcej firm korzysta z agregatów prądotwórczych, które w zestawie z zasilaniem awaryjnym dają już zdecydowanie większą ochronę.
Głównym powodem dla którego zasilanie awaryjne jest tak ważne w małej firmy jest bezpieczeństwo. Aktualnie firmy funkcjonują między innymi dzięki rozwiązaniom, narzędziom i komunikacji online. Nie tylko jeśli chodzi o komunikację wewnętrzną, ale też gdy chodzi o kontakt z klientami i kontrahentami. Co ważne dotyczy to zarówno tych większych jak i mniejszych firm. Awaria prądu może zatem skutecznie sparaliżować prawidłowe funkcjonowanie biznesu, a to z kolei może bezpośrednio i negatywnie odbić się na jego wiarygodności, wizerunku i finansach. Oczywiście konsekwencje takiej awarii w fabryce, czy w przypadku dużego dystrybutora sprzętu AGD (jak to miało miejsce przy okazji naszej niedawnej realizacji, o której przeczytasz tutaj) będą nieporównywalnie większe niż w przypadku małego sklepu czy biura rachunkowego. Natomiast w małej firmie też problemy mogą okazać się znaczące i nieodwracalne. Nie chodzi jedynie o utratę efektów kilkugodzinnej pracy, ale też o utratę danych firmowych i klientów. Warto też pamiętać, że zasilacze awaryjne nie tylko gwarantują ciągłość zasilania, ale również chronią podłączony sprzęt przed przepięciami, które pojawiają się w sieci. To mogą być przepięcia pochodzące z wyładowań atmosferycznych, czy też przepięcia łączeniowe, które mogą skutecznie uszkodzić sprzęt firmowy i osobisty. A skoro jesteśmy przy sprzęcie – jaki UPS będzie odpowiedni do małej firmy?
Jaki zasilacz do małej firmy?
Zasilacz UPS do małej firmy powinniśmy dobierać pod kątem rodzaju podłączonych do zasilacza urządzeń. Na pewno warto zainteresować się zasilaczami, które pracują w trybie line-interactive, jak również te, które wyposażone są w dużą ilość gniazd wyjściowych, mogą posiadać również filtry dla sieci telefonicznej lub LAN. Aspekty, na które warto zwrócić uwagę jest całklem sporo. Bardzo ważne będzie sprawdzenie jak dużo energii potrzebuje nasz firmowy sprzęt, co będzie istotną podpowiedzią jaki na jaki dokładnie UPS się zdecydować. Jeśli stoicie przed takim wyborem, zachęcamy do zainteresowania się ofertą zasilaczy awaryjnych marki blacktec. Dla ułatwienia, poniżej opisaliśmy kilka wybranych modeli:
- BLACKTEC Office 650 VA / 1000 VA / 1500 VA / 2000 VA. Model z dotykowym wyświetlaczem LCD, technologia Line Interactive, Boost & buck AVR do stabilizacji napięcia i technologia DSP mikroprocesorowa to nie jedyne cechy szczególne tego modelu. Warto wspomnieć jeszcze o ochronie linii telefonicznej, ładowaniu w trybie wyłączenia i kompaktowym rozmiarze. Do tego Auto Restart po powrocie zasilania sieciowego i funkcja zimnego startu. Dowiedz się więcej!
- BLACKTEC 11 Pro- 6K(L) / BT11 Pro-10K (L). To seria UPS typu RACK/TOWER w technologii online, które zostały zaprojektowane do pracy w obszarach o niestabilnych parametrach sieci energetycznej. Charakteryzują się niwielkim rozmiarem, elastycznym sposobem montażu RT oraz dostępnością modeli od 1 KVA do 10 KVA z PF=1 i długim czasem podtrzymania. Więcej informacji znajdziesz pod TYM LINKIEM.
- BLACKTEC RT 11 Pro- 1K(L) / 1,5K(L) / 2K(L) / 3K(L). UPS-y wyposażone w inteligentną ładowarkę z możliwością konfiguracji prądu ładowania od 2 A do 8 A, co daje niemal nieograniczone możliwości rozbudowy o dodatkowe moduły bateryjne. Do tego programowalne gniazda wyjściowe, funkcja awaryjnego wyłączania zasilania (EPO) zapewniając pełną ochronę sprzętu i tryb ECO. Co jeszcze? Konstrukcja HOT SWAP z możliwością wymiany akumulatorów podczas pracy, ochrona przed przepięciami i odporność na przepięcia przez technologie MOV. Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ.
- BLACKTEC 11 Pro -1K / Pro -1.5K / Pro- 2K / Pro -3K. To seria UPS typu TOWER w technologii online, które zostały zaprojektowane do pracy w obszarach o niestabilnych parametrach sieci energetycznej. Cechują się szerokim spektrum dostępnych modeli od 1 KVA do 10 KVA z PF=1 z długim czasem podtrzymania. Jest niewielkich rozmiarów, posiada sterowanie mikroprocesorowe DSP, technologię MOV i szeroki zakres napięcia wejściowego (110 V – 300 V). To również inteligentna konstrukcja, niski wejściowy THDi i ładowarka o wysokim współczynniku mocy. UPS posiada funkcję awaryjnego wyłączania zasilania (EPO), tryb ECO i regulowany prąd ładowania poprzez panel LCD. To idealne rozwiązanie dla aplikacji wymagających stabilnego zasilania gwarantowanego. Pełne informacje znajdziesz TUTAJ.
- BLACKTEC Modular 30U-80KW / 30U-120KW / 42U-200KW. Seria BLACKTEC Modular to wysokowydajny modułowy system UPS online, który można z łatwością skalować w mocach od 20 kW do 200 kW w obudowach 80KW/120KW/200KW. Szafy wykonane w standardach RACK 30U lub 42U. Architektura modułowa, składająca się z dedykowanych i nadmiarowych modułów zasilania, modułu STS, baterii i układu bypass, została zaprojektowana dla wygody użytkowania i serwisowania. System umożliwia skalowanie mocy i czasu pracy w miarę wzrostu zapotrzebowania lub wymaganego wyższego poziomu dostępności. Najważniejsze cechy modelu to: redundancja równoległa, regulowany ciąg akumulatorów 32-40 szt., wbudowany przełącznik obejścia serwisowego dla łatwej konserwacji bez przerywania pracy. Do tego regulowany przez użytkownika prąd ładowania i graficzny 10-calowy wyświetlacz LCD ułatwiający konfigurację. Dowiedz się więcej TUTAJ.
To oczywiście nie wszystkie modele dostępne w ofercie. Jeśli prowadzisz małą firmę i chcesz podjąć dobrą decyzje co do zakupu zasilacza awaryjnego, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści doradzą najlepsze rozwiązania pod indywidualne zapotrzebowanie i przedstawią kompleksową ofertę. Jesteśmy w stanie zapewnić pełne wsparcie i sprawdzone urządzenia. Porozmawiajmy o szczegółach!