Prowadzisz biznes w Polsce? W takim razie nie musimy zastanawiać się czy temat dzisiejszego artykułu jest Ci znany. Od kilku lat ceny energii są tak wysokie, że przedsiębiorcy już od dłuższego czasu szukają sposobów na zmniejszenie comiesięcznych rachunków i oszczędzanie energii elektrycznej w firmie. Co ważne – niejednokrotnie je znajdują. Istnieje bowiem szereg możliwości i rozwiązań, które pomagają w ograniczaniu kosztów związanych z energią w formie. Jakie to rozwiązania? Z jakich obszarów? Choć sposobów jest z pewnością więcej, dziś podsumowaliśmy 10 z nich. Jeśli je znacie – możecie odhaczyć to na swojej checkliście, jeśli nie – warto wdrożyć je w codziennym funkcjonowaniu firmy. Zapraszamy do lektury!
Oszczędzanie to kwestia podejścia
Optymalizowanie ilości zużywanej energii elektrycznej, poszukiwanie sposobów na ograniczenie jej w codziennym życiu firmy to proces, który w dużej mierze wiąże się ze zmianą samego podejścia. A jednym z pierwszych etapów jest wzrost świadomości na temat tego za co i ile płacimy patrząc na miesięczne koszty stałe związane z energią elektryczną. To ważne nie tylko po to, aby znać skalę możliwych oszczędności, ale poznać dokładniej te obszary, które są kluczowe i które są możliwe do optymalizacji. W zależności od wielkości i profilu organizacji rachunki za energię elektryczną mogą stanowić nawet jedną piątą kosztów prowadzenia działalności. Dlatego im wcześniej przyjrzymy się zużyciu energii, tym lepiej dla finansów przedsiębiorstwa.
To wiąże się ze zmianą podejścia właścicieli firm, managerów, dyrektorów, ale też często zmiana podejścia samych pracowników. W końcu to oni w dużej mierze korzystają ze sprzętu firmowego, z biura, z energii. Jeśli nie pojawi się sygnał z góry, zespół czasem nawet nie ma świadomości jak duży wpływ na finanse firmy mają ich codzienne zwyczaje, praca itd. Co ważne, przekonanie pracowników do oszczędzania energii wcale nie musi być trudne. Pomocne może być stworzenie polityki oszczędzania energii w firmie, a często dosłownie wystarczy jedno spotkanie, prośba, wyczulenie na pewne kwestie, aby pracownicy dostosowali się do pewnych zasad. Będzie to dla nich łatwiejsze jeśli wskażemy konkretne i realne działania. Ich wybór będzie zależeć od charakteru prowadzonego biznesu (w końcu inaczej korzysta się z energii w restauracji, a inaczej w hurtowni), natomiast są pewne ogólne, raczej uniwersalne zasady, które się sprawdzają. 10 takich sposobów opiszemy poniżej. Pamiętajcie, że optymalizacja ilości zużywanej energii elektrycznej w firmie jest procesem ciągłym, dlatego potraktujcie dzisiejsze wskazówki jako punkt wyjściowy do tego, aby poszukać własnych sposobów. Na bazie tego jak działa Wasza firma, z jakich sprzętów korzysta. Dzięki temu jest duża szansa, że na rachunki za prąd będziecie patrzeć z większym spokojem, a koszty z tym związane będą zoptymalizowane i kontrolowane.
10 sposobów na oszczędzanie energii
Sposób 1 – Zmiana oświetlenia na energooszczędne
W wielu firmach nadal korzysta się z tzw. jarzeniówek, lamp halogenowych czy sodowych, które zużywają bardzo dużo energii. Zastąpienie ich ledami pozwoli na oszczędności niewielkim kosztem. To jedna z pierwszych rzeczy, którą możecie zrobić w swojej firmie, oczywiście o ile już tego nie zrobiliście. To jeden z tych najłatwiejszych sposób oszczędzenia energii elektrycznej, który nie wymaga zmiany instalacji energetycznej. Można śmiało powiedzieć, że aastosowanie oświetlenia LED to wysoka jakość oświetlenia przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków na energię elektryczną. Ponadto, wymieniając oświetlenie na LED możesz ubiegać się o tzw. białe certyfikaty, czyli świadectwa efektywności energetycznej które pomogą Ci uzyskać dodatkowe środki i dofinansowania na ich realizację.
Sposób 2 – Kultura oszczędzania energii w firmie
Tak jak już wspominaliśmy – zmiana zachowań pracowników w miejscu pracy może prowadzić do znacznego zmniejszenia zużycia energii. Warto ich o tym uświadomić i wprowadzić kulturę oszczędzania w codzienne życie przedsiębiorstwa. Czasem warto też zorganizować dodatkowe szkolenie dla zespołu, aby pokazać w praktyce, co mogą zrobić by lepiej oszczędzać energię i tym samym marnować jej mniej.
Sposób 3 – Inwestycja w zasilanie awaryjne
To nie tylko inwestycja w sam sprzęt i nowoczesne UPS-y, ale też inwestycja w bezpieczeństwo firmy oraz bezpieczeństwo samego sprzętu. Zasilanie awaryjne to 'must have’ w przypadku serwerowni, czy firm które nie mogą pozwolić sobie na przestój lub nagłe wstrzymanie pracy przez awarię lub brak dopływu energii elektrycznej. Więcej o roli i znaczeniu zasilania w firmie znajdziecie w jednym z naszych blogowych wpisów, zapraszamy: LINK, natomiast to co trzeba podkreślić: dzięki UPS nie poniesiesz dodatkowych strat i kosztów w przypadku awarii.
Sposób 4 – Montaż systemów smart
To już kolejny sposób działający w myśl zasady, zainwestuj, żeby zaoszczędzić. Zakupienie i wykorzystywanie systemów do zarządzania energią mogą być bardzo skutecznym rozwiązaniem, zwłaszcza w tych większych firmach. Taki system daje możliwość monitorowania energii, zdalnego zarządzania wybranym sprzętem, korzystanie z automatyki, która w bezpośredni sposób przyczynia się do optymalizacji korzystania z prądu. Na przykład automatyczne wyłączeniem i włączeniem poszczególnych gałęzi energetycznych przyczyniające się do oszczędności zużycia energii i kontrolę oświetlenia.
Sposób 5 – Cena energii pod lupę!
To prosty i jednocześnie skuteczny sposób na znalezienie obszarów do optymalizacji. Warto zapoznać się z taryfami energii elektrycznej. Zarówno mali, jak i średni przedsiębiorcy mogą korzystać z 3 taryf: C11, C12a oraz C12b. Taryfa C11 charakteryzuje się stałą ceną za kW niezależnie od pory dnia, taryfa C12a ma niższą opłatę za zużywanie energii w godzinach nocnych, a wyższą w dzień. Taryfy C12b natomiast mają wyższe opłaty w godzinach szczytu tj. rano, przed południem, po południu i wieczorem a niższe w godzinach pozostałych. Warto przy tym temacie wspomnieć również o kwestii aktualnego operatora. Może jest alternatywa, która będzie tańsza, a może jest okazja negocjować stawki na fakturze? To oczywiste rozwiązania, które warto sprawdzić, bo mają duże znaczenie w ogólnym rozrachunku.
Sposób 6 – Firmowy sprzęt
Warto zadbać o optymalizację pracy i funkcjonowania firmowych sprzętów. Wychodząc z firmy nie pozostawiajmy urządzeń w trybie 'standby’, co można warto odpinać od gniazdek. Z uwagi na to, że zazwyczaj w firmach jest sporo urządzeń, warto podłączyć je do listwy zasilającej i w ten sposób, jednym przyciskiem odciąć wszystkie wybrane urządzenia od źródła zasilania. Mówiąc o sprzęcie firmowym mamy na myśli drukarki, komputery, routery ale też choćby lodówkę. Warto zadbać o to, aby stała z daleka od źródeł ciepła i nie miała ustawionej zbyt niskiej temperatury chłodzenia.
Sposób 7 – Optymalna praca klimatyzacji
Warto nie nadużywać klimatyzacji. Niezależnie czy chodzi o firmową serwerownię, czy gabinety biurowe. Z drugiej strony po to jest, aby z niej korzystać! W koncu ma do realizacji określone funkcje. To jeden z tych obszarów, które są uzależnione zarówno od klasy energetycznej wyposażenia, jak też bezpośrednio związane z czynnikiem ludzkim i odpowiednim zarządzaniem pracą sprzętu.
Sposób 8 – Inwestycje w OZE
Kolejny sposobem na oszczędzanie ale w bardziej długookresowym ujęcie są na przykład Instalacje fotowoltaiczne, które co do zasady pozwalają skutecznie obniżyć rachunki za prąd i przyczynić się tym samym do oszczędności energii. Wiele zależy od indywidualnego przypadku i warto uwzględnić tu konkretne czynniki, natomiast w wielu przypadkach inwestycja w OZE będzie dobym pomysłem, który zwróci się za kilka lat. Odpowiednio dobrana instalacja zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym pozwoli zapewnić bieżącą, wystarczającą ilość prądu. To dobry sposób nie tylko, aby przejść na bardziej zrównoważone prowadzenie firmy, ale też często klucz do lepszego zarządzania kosztami energii.
Sposób 9 – Sprzęt z dobrą klasą energetyczną
Decydując się na zakup sprzętu do firmy wybierajcie te z co najmniej klasą C bądź wyższą. Od 1 marca 2021 r. obowiązują nowe etykiety energetyczne. Zlikwidowano klasy z plusami i zastąpiono je siedmio-punktową skalą od A do G. Oznacza to, że w nowych sprzętach nie zobaczymy już oznaczenia A+ czy A +++. Urządzenia najwyżej klasy, czyli te A+++ trafiły do klasy C lub D. Decydując się na zakup sprzętów do firmy, warto o tym pamiętać. Lepszej klasy sprzęt to większa szansa na oszczędność energii, zwłaszcza w ujęciu długofalowym.
Sposób 10 – Termoizolacja budynku
Jeśli szukacie obszarów, w których można oszczędzić energię, warto przyjrzeć się termoizolacji budynku. Jest to dosyć kosztowne przedsięwzięcie, w wielu przypadkach jednak warto w nie zainwestować. Termomodernizacja budynków zaraz obok zmiany oświetlenia na ledowe jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów celem oszczędności energii w firmie. Dzięki temu, znacząco można utrzymać ciepło w budynku ograniczając tym samym zużycie energii. Tu działa prosta zasada: im większa nieszczelność w budynkach, tym więcej energii będzie wykorzystywane, by go ogrzać.
Mamy świadomość, że to tylko kilka ogólnych wskazówek i zachęt. Być może nie są dla Was żadnym odkryciem, a może będą ważnym przypomnieniem i impulsem, aby przyjrzeć się tematowi bliżej. Warto to zrobić. Między innymi dlatego, że nikt nie będzie w stanie doradzić Wam sprawdzonych sposób na oszczędzanie, nie znając specyfiki Waszego biznesu. Tylko i wyłącznie na bazie indywidualnych danych i informacji można planować jakiekolwiek działania optymalizacyjne. Jeśli potrzebujecie wsparcia w tym zakresie, albo szukacie sprzętu do swojej firmy i serwerowni – skontaktujcie się z nami. Chętnie przedstawimy nasze produkty, doradzimy najlepsze rozwiązania i podzielimy się doświadczeniem!