Serwerownia to jeden z ważniejszych elementów firmowej infrastruktury IT. Można śmiało powiedzieć, że jest bijącym sercem firmy, niezależnie czy mówimy o dużej, międzynarodowej korporacji, instytucji państwowej, czy niewielkim lokalnym biznesie. Co ciekawe mimo, że ma tak duże znaczenie, temat serwerowni i jej wyposażenia nadal bywa traktowany po macoszemu. Zwłaszcza w mniejszych firmach, gdzie trudniej o wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni, dodatkowego budżetu, a w zespole nie ma specjalisty ds. teletechnicznych i IT, który mógłby doradzić i zadbać o wszystkie niezbędne szczegóły. Między innymi dlatego postanowiliśmy podsumować najważniejsze informacje o serwerowni i podzielić się garścią praktycznych porad na ten temat. Zapraszamy!
Serwerownia – podstawowe informacje
Na dobry początek uporządkujmy wiedzę. Czym jest serwer? Najprościej mówiąc, serwer to komputer świadczący swoje usługi innym maszynom, między innymi udostępniając im gromadzone zasoby. To taki pośrednik w przekazywaniu danych. Tym pośrednikiem może być dowolny komputer, natomiast w wielu przypadkach konieczne będzie wykorzystanie lepszych, dedykowanych urządzeń. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, że muszą pracować w sposób nieprzerwany, mieć dostęp do sieci, zapewniając bezpieczeństwo i same będąc pod odpowiednią ochroną. Taka ciągła, stabilna i niezawodna praca serwerów wymaga odpowiednich warunków, które zapewniają właśnie serwerownie.
Firmowa serwerownia lub zewnętrzne obiekty Data Center pozwalają zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pracy serwerów. W sytuacji, gdy wszystkie, kluczowe urządzenia są skupione w jednym miejscu, łatwiej zadbać o optymalne warunki, potrzebne do ich sprawnego działania.
Serwerownia to nic innego jak specjalne, wydzielone pomieszczenie w firmie, będące środowiskiem pracy serwerów. W tej prostej definicji kryje się jednak wiele istotnych szczegółów, o których powinieneś wiedzieć. Duże znaczenie mają tu odpowiednie warunki panujące w pomieszczeniu, zarządzanie dostępami, ale też jakościowy sprzęt i wyposażenie, o którym teraz opowiemy więcej.
Wyposażenie firmowej serwerowni
Zacznijmy od tego, że serwerownia serwerowni nie równa. Mimo, że pewne podstawowe elementy pozostają niezmienne, serwerownie mogą różnić się od siebie. Podstawowym elementem każdej serwerowni jest umieszczony w niej sprzęt sieciowy. Zazwyczaj przechowywany w specjalnych szafach RACK. Czemu ma to służyć? Chodzi o ochronę fizyczną sprzętu, ale też o kwestie organizacyjne. W każdej szafie mieści się kilka albo kilkanaście serwerów. Od ich ilości będzie zależało czy będzie potrzebna jedna szafa, czy kilka, oraz jaki dokładnie rodzaj szafy będzie najlepszym rozwiązaniem. Poza urządzeniami sieciowymi warto wspomnieć o okablowaniu. Im więcej kabli – tym większa potrzeba kontroli i organizacji. Szafy RACK pomagają to uporządkować, a przy tym zachować odpowiednią wentylację. Wspomnieliśmy wyżej, że w serwerowni powinny panować określone warunki, dlatego niezbędne jest wyposażenie jej w dobre wentylatory, termostat i klimatyzację. Ten sprzęt pozwoli zapewnić „dobry klimat” do pracy serwerów, a tym samym pozwoli zapewnić stabilność pracy i bezpieczeństwo. A skoro już mowa o bezpieczeństwie…
Kolejnym niezbędnym elementem serwerowni jest zasilanie awaryjne, czyli tzw. UPS. Dostępnych jest kilka rodzajów zasilaczy, a wybór konkretnego będzie uzależniony od ilości sprzętu, potrzeb i indywidualnych czynników. Niezależnie jednak od jego rodzaju, funkcja zasilacza jest ta sama. Zapewnia ciągłość pracy w przypadku awarii prądu i chroni urządzenia przed zbyt wysokim napięciem. Dzięki wewnętrznemu akumulatorowi, pozwala na podtrzymanie pracy całego serwera w przypadku awarii energii elektrycznej (przerwy lub zakłóceń dostawy). Nie musimy chyba podkreślać jak ważne jest to dla prawidłowego funkcjonowania całej firmy. Pół biedy, gdy przez chwilową utratę energii Pani księgowej przepadnie Excel z podsumowaniem. Znacznie gorzej, gdy cały zespół straci dostęp do danych, komunikacji z klientem, do aplikacji i systemów IT. Co ważne, poza samym UPS, w wyposażeniu serwerowni często znajduje się agregat prądotwórczy, który nie tylko umożliwia podtrzymywanie pracy urządzeń w sieci, ale też w trakcie awarii produkuje prąd pozwalający na dalsze, niezakłócone funkcjonowanie firmy. Co jeszcze wchodzi w skład wyposażenia serwerowni? Oczywiście najważniejszym elementem są same serwery (wyspecjalizowane stacje robocze) wyposażone w dyski o zwiększonym transferze i pojemności, pamięć z kodem korekcji błędów i wieloprocesorowe płyty główne. Do tego trzeba wspomnieć o routerach, zaporze sieciowej.
Firmowa serwerownia pozwala chronić firmowe dane i procesy, ale sama też potrzebuje zabezpieczeń. Z pewnością warto pomyśleć, aby była wyposażona w systemy przeciwpożarowe. W ich skład wchodzą: systemy odcięcia ognia, bierne zabezpieczenia antypożarowe oraz systemy detekcji i gaszenia pożaru. Poza ochroną przed ogniem, serwerownię trzeba też chronić przed niepowołanym dostępem. Standardowym i oczywistym rozwiązaniem są drzwi antywłamaniowe, zabezpieczenie szaf RACK. Jako uzupełnienie systemu zabezpieczeń serwerowni, często stosuje się też monitoring.
Serwerownia – dobre praktyki
Jak odpowiednio zorganizować serwerownię i o czym warto pamiętać? Pierwszą i najważniejszą rzeczą od której należy zacząć jest dobre rozeznanie we własnych potrzebach. Wydaje się to pozornie błahe, ale w praktyce wszystko uzależnione jest od indywidualnych czynników, które trzeba znać i pod które dobiera się dedykowane rozwiązania i wyposażenie. To jedyna słuszna droga. Dlatego jeszcze zanim pomyślimy o serwerowni trzeba dokładnie określić własne firmowe potrzeby i plany rozwojowe. Pozwoli to odpowiednio zaplanować przestrzeń, poszczególne elementy, uwzględniając też możliwość rozbudowy serwerowni w przyszłości. Poza samym pomieszczeniem i organizacją, warto zastanowić się nad mocą obliczeniową maszyn. Podobnie jak serwerownia, serwery też powinny mieć możliwość rozbudowy o dodatkowe procesory, pamięć, dyski. Rozwój to cel każdej firmy i biznesu, dlatego warto go uwzględnić już na samym początku i w miarę możliwości zaplanować.
Ze względu na to, że jednym z zadań serwerowni jest zapewnienie ciągłości dostępu do danych, na etapie jej projektowania i budowy niezwykle istotna jest redundancja, czyli zwielokrotnienie wszystkich, niezbędnych elementów wspierających pracę serwera i odpowiadających za jego bezpieczeństwo tak, by awaria jednego z nich nie doprowadziła do zatrzymania pracy całego systemu. Dotyczy to także danych. Powinny one być na bieżąco backupowane i zwielokrotniane tak, by wyłączenie jednego urządzenia, na którym są zapisane, nie powodowało przerwy w dostępności usług, zasilanych tymi danymi.
Jeśli chodzi o pomieszczenie, wspomnieliśmy już, że nie powinno być przypadkowe. W serwerowni powinien panować specyficzny mikroklimat. Temperatura w granicach 20 – 25 stopni, powinna pomóc uniknąć przegrzania sprzętu. Czasem bywa nawet niższa – ok 16 stopni. Nie bez znaczenie pozostaje też wilgotność powietrza, która powinna wynosić około 45%. W przypadku firmowej serwerowni warto oddelegować jedną osobą w biurze, która nadzoruje dostęp do serwerowni i sprawdza stan urządzeń, w tym klimatyzatora, wentylacji, systemu dostępu, systemu gaśniczego i dodatkowych zabezpieczeń. W niektórych przypadkach może okazać się niemożliwe zamknięcie całego pomieszczenia i przydzielenie dostępu tylko jednej osobie. Rozwiązaniem może być szafa RACK typu sejf. Wyposażona w solidną obudowę oraz drzwi z zamkiem, który skutecznie chroni przed włamaniem i dostępem osób niepowołanych.
Serwerownia to strategiczny element firmy, który ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie biznesu i jego rozwój. Przy wyborze konkretnego rozwiązania trzeba indywidualnie ocenić, który sprawdzi się najlepiej. Najlepiej zrobić to z pomocą doświadczonych specjalistów AL Projekt. Pomożemy w odpowiedniej diagnozie potrzeb, w budowaniu instalacji i systemów, w doborze sprzętu i zrealizujemy projekt kompleksowo. Skorzystaj z naszego doświadczenia i porozmawiajmy o serwerowni w Twojej firmie!