You are currently viewing Infrastruktura IT w firmie

Infrastruktura IT w firmie

Technologie informatyczne stały się integralnym elementem każdego przedsiębiorstwa, a ich obecność to już od lat nowy standard, do którego już wszyscy się przyzwyczailiśmy. Nie jest też żadną tajemnicą, że właściwie wdrożona infrastruktura IT przynosi liczne korzyści, rownież biznesowe. Niezawodne i dobrze zintegrowane rozwiązania IT gwarantują bezpieczeństwo danych, zwiększoną efektywność pracy oraz przewagę konkurencyjną. To ważny element każdej nowoczesnej firmy, dlatego też podsumujemy go w dzisiejszym wpisie.

Infrastruktura informatyczna, czyli co?

Czym jest infrastruktura informatyczna?. Mówiąc najprościej, to zbiór sprzętu komputerowego i oprogramowania, które współpracują ze sobą w danym środowisku. Sprzęt, czyli hardware, nie może być w pełni funkcjonalny bez oprogramowania, zwanego software’em, i odwrotnie. Prawidłowo dobrane oprogramowanie zarządzające sprzętem, zasobami fizycznymi i aplikacjami, stanowi podstawę zaawansowanych systemów informatycznych. A dzięki harmonijnej współpracy sprzętu i oprogramowania, całe środowisko działa efektywnie, umożliwiając obsługę, testowanie, rozwój oraz monitorowanie usług IT, a także poszczególnych procesów w firmie. Od strony oprogramowania, kluczowymi elementami infrastruktury są: system operacyjny, serwer www, systemy wewnętrzne takie jak CRM, CMS i ERP. Natomiast zasoby sprzętowe obejmują: serwerownie, centra przetwarzania danych, routery, komputery osobiste, koncentratory, przełączniki itd.

Planowanie infrastruktury IT w organizacji powinno rozpocząć się od decyzji dotyczącej jej rodzaju. Wyróżniamy dwa główne typy infrastruktury: tradycyjną i chmurową. Tradycyjna infrastruktura IT idealnie nadaje się jako centrum przetwarzania danych dla konkretnego przedsiębiorstwa, które będzie gromadzić i udostępniać dane biznesowe. Wymaga jednak specjalnej przestrzeni. Konieczne jest również stałe zarządzanie, konserwacja i inwestycja w dodatkowe urządzenia i wyposażenie serwerowni. Taka infrastruktura jest często obecna w większych firmach. Podobnie z resztą jak infrastruktura chmurowa, która działa na podobnej zasadzie jak tradycyjna, tyle że w chmurze. Nie wymaga wyodrębniania specjalnej przestrzeni, wystarczy wykupienie określonej przestrzeni na dane u dostawcy usług chmurowych. Użytkownicy mają dostęp do danych w chmurze za pośrednictwem Internetu, co pozwala na korzystanie z zasobów z dowolnego miejsca. Dzięki temu rozwiązanie to świetnie sprawdza się w mniejszych przedsiębiorstwach. Dlaczego o tym mówimy?

Zasilanie gwarantowane w Data Center

Dlaczego infrastruktura IT jest tak istotna?

W wielu firmach, odpowiednio wdrożona infrastruktura informatyczna często decyduje o tym, czy firma może funkcjonować, czy nie. To elementarny obszar, bezpośrednio związany ze sprzedażą, obsługą klienta, obsługą dostaw itd. Ma też bezpośrednie znaczenie dla jakości świadczonych usług. Dodatkowo, minimalizuje ryzyko problemów z bezpieczeństwem, łącznością i wydajnością. Gdy firma działa sprawnie i incydenty są rzadkością, przedsiębiorstwo może zwiększać zyski i dynamicznie się rozwijać. Co jeszcze? Firmy, które działają stacjonarnie i nie mają zaplecza internetowego, mogą rozwinąć swoją obecność online i przyciągnąć nowych klientów. Dostęp do różnorodnych danych w czasie rzeczywistym znacząco poprawia szybkość podejmowania decyzji oraz zarządzanie. Dobrze wdrożone systemy ERP lub CRM podnoszą komfort pracy pracowników, co z kolei zwiększa ich wydajność.

Nowoczesne rozwiązania IT zapewniają również elastyczność i skalowalność, umożliwiając łatwe dostosowanie infrastruktury do zmieniających się potrzeb biznesowych. Dzięki temu firmy mogą szybko reagować na zmieniające się warunki wewnętrzne, rynkowe i wprowadzać innowacje. Nie warto jednak w tym wszystkim zapominać o jednej z ważniejszych kwestii, czyli bezpieczeństwie. Infrastruktura IT, serwerownia zapewniają bezpieczeństwo, o ile same są odpowiednio zabezpieczone. Aby było to możliwe konieczna jest inwestycja w odpowiednie zasoby, oprogramowanie, urządzenia i zadbanie o ochronę firmy również w kontekście energetycznym. W końcu bez prądu ani tradycyjna, ani chmurowa infrastruktura nie ma prawa bytu.

UPS – niezbędnik w firmie

UPS pełni kluczową rolę w zapewnieniu ciągłości działania systemów informatycznych w razie przerw w dostawie prądu lub innych zakłóceń zasilania. Dzięki niemu, urządzenia mogą działać nieprzerwanie, co jest szczególnie ważne w przypadku serwerów, centrów danych oraz innych krytycznych elementów infrastruktury IT. Zasilacze awaryjne UPS zapewniają ochronę przed utratą danych i uszkodzeniami sprzętu spowodowanymi nagłym wyłączeniem zasilania. W przypadku awarii prądu, UPS automatycznie przełącza się na zasilanie bateryjne, co pozwala na bezpieczne zamknięcie systemów lub kontynuowanie pracy przez określony czas. To rozwiązanie minimalizuje ryzyko przestojów i pozwala na zachowanie ciągłości operacji biznesowych i nie tylko.

Poznaj UPS-y marki blacktec.

Wybór odpowiedniego UPS zależy od specyfiki i potrzeb firmy. Ważne jest, aby dostosować jego moc i czas działania do wymagań infrastruktury IT. Ważne będą też regularne testy i konserwacja, aby zapewnić niezawodne działanie. Niezależnie od tego jak dokładnie zaprojektowana jest infrastruktura w firmie, zaopatrzenie się w UPS wydaje się nieodzowne. Często dochodzi do tego zakup agregatu prądotwórczego, dzięki któremu nie tylko uchronimy się od nagłych, krótkotrwałych awarii prądu, ale też zapewnimy sobie energię w trakcie tych dłuższych przerw.

Co ważne zarówno UPS-y, jak i agregaty znajdziecie pod dachem AL Projekt. Jesteśmy dystrybutorem zasilaczy polskiej marki blacktec., posiadamy też agregaty prądotwórcze od najlepszych i sprawdzonych producentów. To jakość, której można zaufać. Zachęcamy do kontaktu z naszymi handlowcami, którzy przekażą więcej informacji na temat naszej oferty i doradzą najlepsze urządzenia pod indywidualne zapotrzebowanie danej firmy.